| Movement | Quartz |
| Case material | Titanium |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Weight | |
| Waterproof | 200 m |
See more products brands
Movement
Quartz
Case material
Titanium
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
Waterproof
200 m
The Traser P65 Tactical Mission Titanium is based on the Ronda 715 Swiss-made machine - precise, low-maintenance and designed to deliver the best performance. The titanium case with screw-down crown offers a water resistance of 200 meters, making it a diver's watch.
Other features include an anti-reflective sapphire crystal that eliminates glare and resists scratches in the field. The bi-directional lunette - ergonomically shaped for operation even with gloves on - allows for accurate elapsed time measurement on any mission. A date window at the 3 o'clock position completes a dial designed solely with clarity in mind. The hands and indices are fitted with tubes with Trigalight technology, which ensures readability in the dark, without any illumination, for up to 15 years. Matte dial, white Arabic numerals on a pure black background - every detail faithfully reproduces the style of the much-loved vintage Traser P 6506 Commander 100.
The watch is designed for instant legibility, not for decoration. The screw-down crown reinforces the integrity of the case under pressure. The 43mm titanium case strikes a balance between striking looks and comfortable wear. Titanium was not chosen by accident. It is a material used in aerospace, medical technology and special forces equipment - chosen wherever maximum durability, minimum weight and long-term reliability are essential.
The titanium tensile version is referred to as 111834.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Traser |
| Gender | Male |
| Style | Dive, Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Ronda 715 |
| Movement accuracy in seconds | -10/+20 sec. / month |
| Case size | 43 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Titanium |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Titanium |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Silver |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
Reversible in both directions |
| Functions | Date, Swivel bezel, Screw-on crown, Trigalight |
| Battery | Yes |
Screw-on Crown ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
Trigalight – green, orange |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Men's Swiss watch Men's Quartz watches Men's silver watches Men's sports watches Men's titanium watch Men's watches with date Men's black watches Men's watches novelties Men's watches over 400 EUR Men's dive Watches Men's watches with sapphire crystal Men’s Watches Traser Traser
Traser gained world fame mainly thanks to its trigalight® luminescent technology. You will see the Traser watch even in absolute darkness! Trigalight lighting does not require a battery or any other light source, special handling or maintenance.
Traser watches are extremely durable and made of the highest quality materials. They have been used by US troops since 1991.
Since the spring of 2018, the watch has been included in the Traser Tactical Adventure Collection and Traser Active Lifestyle Collection groups.
From a historical point of view, we still rank the watches in the original model lines, which are listed below.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Traser brand.
Manufacturer information: traser swiss H3 watches, Freiburgstrasse 624, 3172 Niederwangen, Switzerland / info@traser.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
1 → We check, clean and set
We will check the functionality, set time, date and clean the watch carefully.
2 → We will carefully pack the watch
So that the watch does not have a chance to be damaged. We use special vacuum pads.
3 → We insure the watch against damage from the carrier
To be sure, we will insure the watch against breakage, so there is nothing to fear.
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: