The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
75 g
Waterproof
50 m
The German Laco Aachen 39 is a limited edition watch limited to just 250 pieces. At first glance, it catches the eye with its atypical white dial and classic pilot design, which is characterised by its cleanliness and excellent clarity, making it very popular not only among watch fans.
Following the success of the larger 2023 models, Laco is also introducing a new distinctive design for its classic Augsburg Polar and Aachen Polar pilot's watches in the 39 mm version. The watches catch the eye with their shimmering metal indexes on the white treasure. The fifth limited edition in the basic collection of pilot-tuned watches takes inspiration from the freezing polar environment. The white dial, accompanied by the harmonious interplay of thermal blue hands and blue metallic glittering indices, brings the watch closer to the atmosphere of the Arctic. The bright reflections and the change in the colour of the indices from deep blue to azure depending on the incidence of light, recall the fascinating play of light between the dark polar sea and the glittering glaciers.
The steel case of the Laco Flieger Aachen 39 is complemented by a brown leather strap with contrasting light stitching and distinctive rivets. It is powered by a mechanical movement with Laco 2S self-winding movement (Miyota 82S0 base), offering a power reserve of around 42 hours, a stop-seconds function when setting the time (hacking) and the option of manual winding. Many will enjoy the possibility of observing the movement through a opened caseback with a sapphire crystal. The water resistance of this watch is 50 m (5 ATM). The diameter of the case is 39 mm, the length (lug-to-lug) is 46.5 mm, so the watch fits well on most men's wrists, but also many women's wrists.
The classic hallmarks of the Laco Aachen 39, inspired by aviation style, include the distinctive and easy-to-read hands and indices at the hour positions, and the large crown, which is easy to operate even with gloves. The perfectly clear B dial is protected by a sapphire crystal with high scratch resistance. The B-Uhr type B dial features a minute scale printed around the perimeter of the dial, with an arrow at the 12 o'clock position for quick orientation for aviators and an hour scale printed on the inner circle. Improved legibility in low light conditions is provided by the luminescence of the Superluminova C3 Blue Line, located on the hands, numerals and indices.
Limited edition of only 250 pieces.
The watch can also be found under the name Laco 862184.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Laco |
| Gender | Male, Female, Unisex |
| Style | Pilot, Sports |
| Origin | German |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 75 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Laco 2S |
| Movement accuracy in seconds | -10/+20 sec. / day |
Power Reserve ![]() |
42 hours |
| Case size | 39 mm |
Lug-to-lug: ![]() |
46,5 mm |
| Case height | 11,55 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | White |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap Width | 18 mm |
| Strap color | Brown |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | No |
| Functions | Transparent back case, No date |
Luminescence ![]() |
SuperLuminova hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The origin of the Laco brand dates back to 1925, when Frieda Lacher and Ludwig Hummel founded a company called Lacher & Co in Pforzheim, hence the name Laco. The brand is best known for its pilot watches produced during World War II - it was one of the five brands that produced watches for German Luftwaffe pilots.
Of course, the brand does not only focus on pilot watches, in its collection we also find models inspired by the appearance of nautical watches, sports models in a diver's style, or perhaps classic watches in a minimalist design. All Laco watches are designed and assembled in workshops in Pforzheim, Germany, thus the brand continues its heritage, a long and dynamic history, continues high-quality watchmaking and uses modern technology to create reliable watches with a unique character.
Helveti.eu is an authorized retailer, specialist and certified expert of the Laco brand.
Manufacturer information: LACO GmbH, Rastatter Straße 8, D-75179 Pforzheim, Germany / kontakt@laco.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: