The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
109 g
Waterproof
50 m
Men's Tissot Le Locle Automatic Chronograph T006.414.16.263.00, belonging to the T-CLASSIC Le Locle series, are characterized by a subtle and elegant look that makes them suitable for everyday wear as well as for company.
The Tissot T0064141626300 is made of stainless steel and houses the Valjoux A05 mechanical automatic movement.H21, which is an improved version of the proven Valjoux 7750 chronograph. The movement's operation can be observed thanks to the transparent escapement. The clearly crafted dial, protected by a sapphire crystal, impresses with Roman numerals and is also equipped with a date and day of the week display at the traditional 3 o'clock position. The elegance of this model is enhanced by the leather strap, which perfectly matches the design of the case.
The water resistance of the watch is 50m, so it can easily handle normal contact with water, such as rain or shower. With a case diameter of 42.3mm, it will please all men's wrists.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Tissot |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 109 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Valjoux A05.H21 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 s / day |
Power Reserve ![]() |
60 hours |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/1 sec. |
| Case size | 42,3 mm |
| Case height | 13,2 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Cream |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Brown |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
No |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch |
Luminescence ![]() |
No |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Tissot is a brand with a tradition dating back to 1853 and is currently the largest Swiss watch manufacturer. The brand was founded by Charles-Félicien Tissot in the town of Le Locle in the foothills of the Jury and the "plus" in the brand's logo symbolizes the Swiss quality and reliability for which Tissot watches are world-famous.
Mr. Tissot's goal was to make great watches at a great price while being a "traditional innovator." Milestones include Tissot Antimagnétique (1930) - the first antimagnetic watch, Tissot Idea (1971) - the first plastic mechanical watch or Tissot T-Touch Expert Solar (2014) - the first solar-powered touch watch.
Tissot is the official partner of the Tour de France, Moto GP, hockey or basketball races and offers collections related to these sports.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Tissot brand.
Manufacturer information: Tissot SA, Chemin des tourelles 17, 2400 Le Locle, Switzerland / info@tissot.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: