The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
96 g
Waterproof
100 m
The Swiss Mido Multifort Escape Horween Special Edition M032.607.36.050.99 watch will win its owners over with its universal look and precise workmanship. This makes it a great companion especially for everyday wear.
The Mido M032.607.36.050.99 watch has a case made of 316L stainless steel with PVD treatment (with patina), which is complemented by a leather strap. The case reliably ticks the Swiss mechanical movement Mido Caliber 80 (based on ETA C07.611) with automatic winding. It operates at a frequency of 21,600 semi-frequencies per hour, has 25 jewels and, above all, an extended power reserve of 80 hours. The operation of this machine can be observed through a transparent die. At the 6 o'clock position we find a practical date and day of the week display. An extra black leather strap is also included.
The transparent dial is protected by a sapphire crystal, which guarantees maximum scratch resistance. The double-sided anti-reflective coating then delivers perfect legibility even in the harsh sunlight. The water resistance of this model is 100m (10 Bar), so it can handle even greater contact with water, such as swimming.
Note: Sometimes also referred to as M0326073605099
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Mido |
| Gender | Male |
| Style | Sports, Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 96 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Mido Caliber 80 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 s / day |
Power Reserve ![]() |
80 hours |
| Case size | 44 mm |
| Case height | 11,9 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Steel with PVD treatment |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Transparent Case ![]() |
Yes |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
| Strap Width | 23 mm |
| Strap color | Brown |
| Date | Yes |
| Functions | Date, Transparent back case |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
SuperLuminova hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
In 1918, expert watchmaker Georges Schaeren founded the Mido brand, which soon became synonymous with technical innovation and timeless design. Currently, the brand under the motto "Inspired by architecture" creates model lines inspired by iconic buildings, such as Big Ben in London, the Colosseum in Rome, or the Great Wall of China. Since 2019, Mido has been an official partner of the Red Bull Cliff Diving World Series, an annual competition in diving from a height of 25-28 meters. The Mido brand offers mainly mechanical models, so fans of traditional, honest watchmaking will find it in particular.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Mido brand.
Manufacturer information: Mido SA, Chemin des Tourelles 17, 2400 Le Locle, Switzerland / mido@mido.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: