The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
59 g
Waterproof
50 m
Laco Vancouver watch from the Vintage series offers a unique classic style in the form of a case with simple lines and a clearly designed dial. It will be especially appreciated by lovers of timeless watches and timepieces. The Laco Vancouver perfectly combines design elements of the past and timelessness and its features make it a great accessory for everyday wear.
Laco Vancouver is powered by a Swiss mechanical movement with Laco 200 automatic winding (the basis of the Sellita SW 200), offering a power reserve of around 38 hours, a stop-seconds function when setting the time (hacking) and the option of manual winding. Many will enjoy the ability to observe the machine's operation through the transparent caseback. A sapphire crystal has been used for the dial.
The cream dial features a functional design in the style of marine chronometers. A well-arranged minute scale is printed on its perimeter, complemented by embossed rose-gold numerals at the hour positions. The timeless and clearly arranged dial is complemented by subtle rose gold leaf hands. The dial is protected by an anti-reflective, scratch-resistant sapphire crystal. The steel watch case is complemented by a brown leather strap with a crocodile pattern, finished with a signed thorn buckle. The water resistance of this watch is a sufficient 50 m (5 ATM) in this category. The diameter of the case is 36 mm, the length (lug-to-lug) is 43.7 mm, so the watch fits well on most men's and women's wrists.
The watch can also be found under the Laco 861922.
Customization options available at extra cost:
- Crown positioned on the left
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Laco |
| Gender | Male, Female, Unisex |
| Style | Casual |
| Origin | German |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 59 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Laco 200 |
| Movement accuracy in seconds | -10/+20 sec. / month |
Power Reserve ![]() |
38 hours |
| Case size | 36 mm |
Lug-to-lug: ![]() |
43,7 mm |
| Case height | 10,9 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Cream |
Transparent Case ![]() |
Yes |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap Width | 18 mm |
| Strap color | Brown |
| Date | No |
| Functions | Transparent back case, No date |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Unisex Watches Watch gift for woman Laco
The origin of the Laco brand dates back to 1925, when Frieda Lacher and Ludwig Hummel founded a company called Lacher & Co in Pforzheim, hence the name Laco. The brand is best known for its pilot watches produced during World War II - it was one of the five brands that produced watches for German Luftwaffe pilots.
Of course, the brand does not only focus on pilot watches, in its collection we also find models inspired by the appearance of nautical watches, sports models in a diver's style, or perhaps classic watches in a minimalist design. All Laco watches are designed and assembled in workshops in Pforzheim, Germany, thus the brand continues its heritage, a long and dynamic history, continues high-quality watchmaking and uses modern technology to create reliable watches with a unique character.
Helveti.eu is an authorized retailer, specialist and certified expert of the Laco brand.
Manufacturer information: LACO GmbH, Rastatter Straße 8, D-75179 Pforzheim, Germany / kontakt@laco.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: