The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Power supply
Case material
Plastic
Crystal material
Power Glass™ (Gorilla Glass with solar charging)
Weight
53 g
Waterproof
100 m
The Garmin Instinct Solar Surf White Optic 010-02293-08 sports watch is the ideal choice for athletes of all abilities. Its features can be used not only in sports but also in everyday wear. This watch meets military standard (MIL-STD-810G) for resistance to high and low temperatures, shock and vibration, water and moisture. In addition, this variant features a solar-charging glass. This version comes with surfing functions.
The case of the Garmin Instinct Solar Surf White Optic GPS smart watch 010-02293-08 is made of hardened polymer. Inside this case works a module with a lot of functions, useful mainly during sports. The watch allows you to record and navigate along a pre-defined route, which is displayed on a so-called blind map including waypoints. You will be able to see the route profile, direction of movement, important points, distance reached and remaining, etc.
The water resistance of this model is 100 m (10 ATM ) and it can therefore handle even greater contact with water, such as swimming. The comfortable silicone strap features a QuickFit® attachment system that allows for quick, tool-free replacement. The black and white display is protected by Power Glass™, which is a solar-charged Gorilla Glass. The display diameter is 23 mm and the resolution is 128 x 128 pixels.
The SURF version has all the features and functions of the Instinct series and brings some extra ones. SURF - records the number of waves ridden, maximum speed achieved and distance covered. TIDES - location-specific tide data to help you catch the right wave.
Specifications:
Up to 24 days in smartwatch mode / up to 54 days with solar charging
Up to 30 hours in full GPS recording mode / up to 38 hours with solar charging
Up to 70 hours in power saving GPS recording / up to 145 hours with solar charging
up to 56 days in watch power saving mode / unlimited use with solar charging
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Garmin |
| Gender | Male |
| Style | Military, Sports, Outdoor, Smart |
| Guarantee | 2 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 53 g |
| Movement | Power supply |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Power Reserve ![]() |
up to 30 + 8h with GPS, up to 70 + 75h UltraTrac, up to 24 + 30 days in smart watch mode, up to 28 + 40 days exposure mode, up to 56 + unlimited days in watch economy mode |
| Case size | 45 mm |
| Case height | 15,3 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Hardened polymer |
| Crystal material | Power Glass™ (Gorilla Glass with solar charging) |
| Dial | Digital |
| Strap material | Silicon |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | White |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
Compass ![]() |
Yes |
| Backlight | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Compass, Alarm clock, Bluetooth, Thermometer, Altimeter, Barometer, Automatic calendar, GPS navigation, Pedometer, Heart beat, Smart functions, Czech menu |
Accumulator ![]() |
Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Garmin sports watches are a benchmark in their category. Technologically, they set the direction and are known to almost every athlete, mountaineer, but also a lover of modern technology. With a Garmin watch, you can easily measure your sports activity, pay for a shop or navigate a trek.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Garmin brand.
Manufacturer information: Garmin (Europe) LTD., Bulls Copse Road, Hounsdown Business Park, Southampton, SO40 9LR, UK / +44 (0) 23 8052 4000
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: