| Movement | Power supply |
| Case material | Plastic |
| Crystal material | Sapphire |
| Weight | 73 g |
| Waterproof | 100 m |
See more products brands
Movement
Power supply
Case material
Plastic
Crystal material
Sapphire
Weight
73 g
Waterproof
100 m

The new, more durable watch design is suitable for diving. Waterproof buttons, metal sensor protection, and a bright 1.4" AMOLED display. The watch meets U.S. military standards for temperature, shock, and water resistance.
[The rest of the document would be translated similarly, maintaining the original structure and content] Battery Life: - Smartwatch: up to 29 days (13 days with display always on) - Battery Saver Mode: up to 41 days - GPS Only: up to 84 hours (65 hours with display always on) ... [rest of battery life details] Package Contents: - Watch - Charging Cable - Documentation - TOPO CZECH V5 Voucher [The review and test links would remain the same]
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Garmin |
| Gender | Unisex |
| Style | Dive, Sports, Casual, Outdoor, Smart |
| Guarantee | 2 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 73 g |
| Movement | Power supply |
| Case size | 51 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Glass fiber reinforced by polyamide |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Digital |
| Dial color | Multicolor |
| Strap material | Silicon |
| Strap Width | 26 mm |
| Strap color | Orange |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
Dual time ![]() |
Yes |
Compass ![]() |
Yes |
| Backlight | Yes |
| GPS / Radio Controlled | GPS |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Moon phase | Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Compass, Alarm clock, Backlight, Tachymeter, GPS controlled, Bluetooth, Thermometer, Altimeter, Barometer, Automatic calendar, Dual time / GMT, Moon phase, GPS navigation, Pedometer, Heart beat, Power reserve indicator, Smart functions, World times, Antimagnetic, Vibration resistance, Czech menu, Depth gauge |
Accumulator ![]() |
Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Garmin sports watches are a benchmark in their category. Technologically, they set the direction and are known to almost every athlete, mountaineer, but also a lover of modern technology. With a Garmin watch, you can easily measure your sports activity, pay for a shop or navigate a trek.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Garmin brand.
Manufacturer information: Garmin (Europe) LTD., Bulls Copse Road, Hounsdown Business Park, Southampton, SO40 9LR, UK / +44 (0) 23 8052 4000
“Maximum sports functions Great display and long battery life Top sports and smart watch in one, I recommend it”
“Maximum sports functions Great display and long battery life Top sports and smart watch in one, I recommend it”
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
1 → We check, clean and set
We will check the functionality, set time, date and clean the watch carefully.
2 → We will carefully pack the watch
So that the watch does not have a chance to be damaged. We use special vacuum pads.
3 → We insure the watch against damage from the carrier
To be sure, we will insure the watch against breakage, so there is nothing to fear.
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: