The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Power supply
Case material
Plastic
Crystal material
Gorilla Glass
Weight
39 g
Waterproof
50 m
The Garmin Forerunner 245 Music Optic Black 010-02120-30 is the ideal choice for athletes of all abilities. Its features can be used not only in sports but also in everyday wear.
The case of the Garmin Forerunner 245 Music Optic Black 010-02120-30 sports GPS watch is made of plastic. Inside this case works a module with a lot of functions, useful mainly during sports. The size of the case is medium size namely 42,3mm.
You can customize the Forerunner 245 to your own style and taste with premium interchangeable straps and bracelets. All of them offer great durability and comfort as they are made of the finest materials such as leather, metal, woven nylon or high quality silicone rubber. In addition, they feature a Quick Release fastening system and can be snapped on in seconds without the use of tools. Thanks to the universal attachment, any straps with a width of 20mm can also be used .
The water resistance of this model is 50m (5 ATM) which can be compared to showering, washing hands. The watch also has a comfortable silicone strap. The color Chroma display is protected by mineral Gorilla Glass.
Specifications:
7 days in smartwatch mode
Up to 24 hours with GPS and up to 6h GPS+music
Music - The watch allows you to either synchronise playlists from selected music streaming services (such as Deezer, Amazon Music or Spotify®), upload songs from your computer to the internal memory using a USB cable or control a connected mobile phone. If you listen to music directly from your watch, just connect any Bluetooth headphones and listen without your phone in range. The Forerunner 245 Music can hold up to 500 songs.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Garmin |
| Gender | Male, Unisex |
| Style | Sports, Outdoor, Smart |
| Guarantee | 2 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 39 g |
| Movement | Power supply |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Power Reserve ![]() |
7 days in smartwatch mode up to 24 hours with GPS and up to 6 hours GPS + music |
| Case size | 42,3 mm |
| Case height | 12,2 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Plastic |
| Crystal material | Gorilla Glass |
| Dial | Digital |
| Dial color | Black |
| Strap material | Silicon |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Black |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
| Backlight | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Alarm clock, Backlight, Bluetooth, Automatic calendar, Pedometer, Heart beat, Power reserve indicator, Smart functions, Czech menu |
Accumulator ![]() |
Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Garmin sports watches are a benchmark in their category. Technologically, they set the direction and are known to almost every athlete, mountaineer, but also a lover of modern technology. With a Garmin watch, you can easily measure your sports activity, pay for a shop or navigate a trek.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Garmin brand.
Manufacturer information: Garmin (Europe) LTD., Bulls Copse Road, Hounsdown Business Park, Southampton, SO40 9LR, UK / +44 (0) 23 8052 4000
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: