The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Power supply
Case material
Plastic
Crystal material
Power Glass™ (Gorilla Glass with solar charging)
Weight
82 g
Waterproof
100 m
The Garmin fenix6X PRO Solar, Titanium/Titanium Band (MAP/Music) 010-02157-24 previously 010-02157-95 is the ideal choice for athletes of all abilities. Its functions can be used not only in sports but also in everyday wear.
The case of the Garmin fenix6X 010-02157-24 GPS smart watch is made of hardened polymer and titanium, the lunette of this watch is titanium. Inside this case works a module with a lot of functions, useful mainly during sports. This model has the largest case size (Phoenix6X) and a display whose diameter is 1.4". The watch has maps pre-installed in memory with automatic navigation, is equipped with WiFi connectivity and offers music playback from its own memory (32GB), to which you can upload your own music files as well as playlists from streaming music services such as Spotify or Deezer.
The water resistance of this model is 100m (10 ATM), so it can also handle more water contact such as swimming. The comfortable titanium bracelet features a QuickFit® attachment system that allows for quick, tool-free replacement. The color chroma display is protected by Power Glass™, which is Gorilla Glass with solar charging.
Specifications:
Up to 21 days in smartwatch mode + up to 3 days with solar charging
Up to 60 hours in full GPS recording + up to 6 hours with solar charging
Up to 15 hours of GPS recording with simultaneous music playback + up to 1 hour with solar charging
up to 120 hours of power saving GPS recording + up to 28 hours with solar charging
up to 46 days in GPS expedition recording + up to 10 days with solar charging
up to 80 days in watch power saving mode + up to 40 days with solar charging
Music: The watch allows you to either synchronise playlists from selected music streaming services (such as Deezer, Amazon Music or Spotify®), upload songs from your computer to the internal memory using a USB cable or control a connected mobile phone. If you listen to music directly from the watch, just connect any Bluetooth headphones and listen without your phone in range. The Fenix 6 watch can hold up to 2000 songs.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Garmin |
| Gender | Male |
| Style | Sports, Outdoor, Smart |
| Guarantee | 2 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 82 g |
| Movement | Power supply |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Power Reserve ![]() |
up to 60 + 6h with GPS, up to 15 + 1h GPS + music, up to 120 + 28h UltraTrac, up to 21 + 3 days in smart mode |
| Case size | 51 mm |
| Case height | 14,9 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Hardened polymer and titanium |
| Crystal material | Power Glass™ (Gorilla Glass with solar charging) |
| Dial | Digital |
| Strap material | Titanium |
| Strap Width | 26 mm |
| Strap color | Silver |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
Dual time ![]() |
Yes |
Compass ![]() |
Yes |
| Backlight | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Compass, Alarm clock, Bluetooth, Thermometer, Altimeter, Barometer, Automatic calendar, GPS navigation, Pedometer, Heart beat, Smart functions, Czech menu |
Accumulator ![]() |
Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Garmin sports watches are a benchmark in their category. Technologically, they set the direction and are known to almost every athlete, mountaineer, but also a lover of modern technology. With a Garmin watch, you can easily measure your sports activity, pay for a shop or navigate a trek.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Garmin brand.
Manufacturer information: Garmin (Europe) LTD., Bulls Copse Road, Hounsdown Business Park, Southampton, SO40 9LR, UK / +44 (0) 23 8052 4000
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: