The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Power supply
Case material
Steel
Crystal material
Power Glass™ (Gorilla Glass with solar charging)
Weight
68 g
Waterproof
100 m
The Garmin Fēnix 7X Pro Solar Edition / Gray / Black Band Sports Watch - 010-02778-01 is the ideal choice for athletes of all abilities. Its features can be used not only in sports but also in everyday wear. The PRO version of the watch boasts the new 5th generation Elevate sensor, which excels in more accurate measurement. Included in the package is a TOPO Czech PRO Voucher - a code to download the map. This variant also features a durable solar glass.
The case of the Fēnix 7X Pro Solar Edition / Gray / Black Band - 010-02778-01 smart GPS watch is made of hardened polymer and steel, the lunette of this watch is stainless steel. Inside the case works a module with a lot of functions, useful mainly during sports. The watch has a medium case size of 51 mm. The diameter of the display is 1.4". The watch has maps pre-installed in memory with automatic navigation, features Garmin Pay for contactless payments, accident detection or offers music playback from streaming music services such as Spotify or Deezer.
The water resistance of this model is 100m (10 ATM) and can therefore handle even more water contact, such as swimming. The comfortable silicone strap features a QuickFit® attachment system that allows for quick, tool-free replacement. The touchscreen boasts great readability in direct sunlight and is protected by Power Glass™, a solar-charged Gorilla Glass.
Specifications:
up to 28 days in smartwatch mode / up to 37 days with solar charging
up to 63 hours in full GPS recording mode / up to 77 hours with solar charging
Up to 16 hours of GPS recording with simultaneous music playback
up to 213 hours / 578 hours with solar charging GPS mode with maximum endurance
up to 62 days in GPS recording mode / up to 139 days with solar charging
Music: The watch allows you to either synchronise playlists from selected music streaming services (such as Deezer or Spotify®), upload songs from your computer to internal memory using a USB cable, or control a connected mobile phone. If you listen to music directly from the watch, just connect any Bluetooth headphones and listen without your phone in range.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Garmin |
| Gender | Male |
| Style | Sports, Outdoor, Smart |
| Guarantee | 2 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 68 g |
| Movement | Power supply |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
| Case size | 51 mm |
| Case height | 14,5 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Hardened polymer and titanium |
| Crystal material | Power Glass™ (Gorilla Glass with solar charging) |
| Dial | Digital |
| Strap material | Silicon |
| Strap Width | 26 mm |
| Strap color | Black |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
Dual time ![]() |
Yes |
Compass ![]() |
Yes |
| Backlight | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Compass, Alarm clock, Bluetooth, Thermometer, Altimeter, Barometer, Automatic calendar, GPS navigation, Pedometer, Heart beat, Smart functions |
Accumulator ![]() |
Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Garmin sports watches are a benchmark in their category. Technologically, they set the direction and are known to almost every athlete, mountaineer, but also a lover of modern technology. With a Garmin watch, you can easily measure your sports activity, pay for a shop or navigate a trek.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Garmin brand.
Manufacturer information: Garmin (Europe) LTD., Bulls Copse Road, Hounsdown Business Park, Southampton, SO40 9LR, UK / +44 (0) 23 8052 4000
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: