The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Power supply
Case material
Steel
Crystal material
Gorilla Glass
Weight
63 g
Waterproof
100 m
The Garmin Epix™ Pro (Gen 2) Standard Edition Silver / Whitestone Band Sports Watch - 010-02802-01 is the ideal choice for athletes of all abilities. Its features can be used not only in sports, but also in everyday wear. The PRO version of the watch boasts a new 5th generation Elevate sensor that excels in more accurate measurement. Included in the package is a TOPO Czech PRO Voucher - a code to download the map. This variant also features a durable Gorrila® Glass crystal.
The case of the Epix™ Pro (Gen 2) Standard Edition Silver / Whitestone Band - 010-02802-01 smart GPS watch is made of hardened polymer, the watch lunette is made of stainless steel. Inside the case works a module with a lot of functions, useful mainly during sports. The watch has a medium case size of 42 mm. The diameter of the Amoled display is 1.2". The watch has maps pre-installed in memory with automatic navigation, features Garmin Pay for contactless payments, accident detection or offers music playback from streaming music services such as Spotify or Deezer.
The water resistance of this model is 100 m (10 ATM ) and can therefore handle even more water contact, such as swimming. The high-quality and comfortable silicone strap is also a pleasure. The touchscreen display boasts excellent readability in direct sunlight and is protected by Gorrila® Glass.
Specifications:
up to 10 days in smartwatch mode
Up to 14 days in power saving mode
Up to 6 hours of GPS recording with simultaneous music playback
Up to 49 hours of GPS mode with maximum endurance
up to 9 days in GPS expedition mode
Music: The watch allows you to either synchronise playlists from selected music streaming services (such as Deezer or Spotify®), upload songs from your computer to internal memory using a USB cable, or control a connected mobile phone. If you listen to music directly from the watch, just connect any Bluetooth headphones and listen without your phone in range.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Garmin |
| Gender | Male, Female, Unisex |
| Style | Sports, Outdoor, Smart |
| Guarantee | 2 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 63 g |
| Movement | Power supply |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
| Case size | 42 mm |
| Case height | 14 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Hardened polymer and titanium |
| Crystal material | Gorilla Glass |
| Dial | Digital |
| Strap material | Silicon |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | White |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
Dual time ![]() |
Yes |
Compass ![]() |
Yes |
| Backlight | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Compass, Alarm clock, Bluetooth, Thermometer, Altimeter, Barometer, Automatic calendar, GPS navigation, Pedometer, Heart beat, Smart functions |
Accumulator ![]() |
Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Garmin sports watches are a benchmark in their category. Technologically, they set the direction and are known to almost every athlete, mountaineer, but also a lover of modern technology. With a Garmin watch, you can easily measure your sports activity, pay for a shop or navigate a trek.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Garmin brand.
Manufacturer information: Garmin (Europe) LTD., Bulls Copse Road, Hounsdown Business Park, Southampton, SO40 9LR, UK / +44 (0) 23 8052 4000
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: