The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
84 g
Waterproof
200 m
Traser P 6504 Black Storm Pro are included in NATO cataloguing and are thus part of the armament of selected military units of member states. NATO cataloguing means that all items introduced into the equipment of NATO member states are assigned an official cataloguing number, the so-called National Stock Number (NSN). The P6504 Black Storm Pro has been assigned NSN 6645-99-274-4459 This model caught the attention of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland's Ministry of Defence, so much so that in 2008 it was officially introduced into the equipment of some special forces, such as airborne troops and the Royal Marines. Another official military user of the P6504 watch is the Royal Norwegian Armed Forces. The model P 6504 Black Storm Pro from the special tactical edition is a special military dial, red seconds hand with illumination and engraving on the dial. The PVD-treated steel case, sapphire crystal and unique trigalight permanent illumination technology make it a favourite among the ranks of the armed forces. There are five strap types to choose from on the Traser P6504: rubber, nato, silicone, leather, steel
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Traser |
| Gender | Male |
| Style | Military, Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 84 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Ronda 715 |
| Case size | 43 mm |
| Case height | 12 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Steel with PVD treatment |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Silicon |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Black |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
One way – diving |
| Functions | Date, Swivel bezel, Screw-on crown, Trigalight |
| Battery | Yes |
Screw-on Crown ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
Trigalight – green, orange |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Traser gained world fame mainly thanks to its trigalight® luminescent technology. You will see the Traser watch even in absolute darkness! Trigalight lighting does not require a battery or any other light source, special handling or maintenance.
Traser watches are extremely durable and made of the highest quality materials. They have been used by US troops since 1991.
Since the spring of 2018, the watch has been included in the Traser Tactical Adventure Collection and Traser Active Lifestyle Collection groups.
From a historical point of view, we still rank the watches in the original model lines, which are listed below.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Traser brand.
Manufacturer information: traser swiss H3 watches, Freiburgstrasse 624, 3172 Niederwangen, Switzerland / info@traser.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: