The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Plastic
Crystal material
Mineral
Weight
Waterproof
100 m
The Swiss Military Hanowa 4302.27.007 Twilight II from the Land line (formerly the Challenge line) offers a modern sporty look and quality performance combined with an affordable price.
The watch has a plastic case and a sporty silicone strap. The analogue dial is protected by a mineral glass. The watch features a date display and luminescent hands and indices. The water resistance of the Hanowa 4302.27.007 Twilight is 100m (10 atmospheres). Size-wise, it is one of the larger watches due to the 47 mm case size.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Swiss Military Hanowa |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Movement | Quartz |
| Case size | 47 mm |
| Case height | 14 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Plastic |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
| Strap material | Silicon |
| Strap color | Black |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
Yes |
| Functions | Date |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
Hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Swiss Military Hanowa watches (often abbreviated as SMH watches) have been making watches for more than 50 years. They specialize in high-endurance sports watches. Their collection includes both Quartz watches and fully automatic models. The founder of the company is Hans Noll, from his name the name of the company Hans Noll Watches - Hanowa is derived.
The brand holds the Swiss made label. Hanowa uses high-quality 316L steel, Swiss machines and luminescence in SuperLuminova technology. Most Hanowa watch models are equipped with sapphire crystal. Since 2014, Hanowa has been a licensed member of the Swiss Conference, which underlines the high quality standards in watch production.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Swiss Military Hanowa brand.
Manufacturer information: Hanowa AG, Industriestrasse 5, 4313 Möhlin, Switzerland / info@hanowa.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: