The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Hand Wind
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
50 m
+ Gift wall clock MeisterSinger WU18 worth 2450 Kč
This MeisterSinger N°02 AM6608N watch is part of the Classic series and offers an unconventional, but all the more interesting display of the time using a single hand. The main feature of this model is the purely manual winding, which allows you to make your daily winding a pleasant ritual. Fans of quality watchmaking and unconventional solutions will therefore definitely enjoy it.
The case of the MeisterSinger N°02 AM6608N is made of stainless steel and inside it ticks a Swiss mechanical Unitas 6498-1 movement with 19 jewels and manual winding. This movement operates at a frequency of 18,000 semi-frequencies per hour and has a winding reserve of up to 46 hours. This beautifully decorated movement can be viewed through the watch's transparent case back. The dial, like the entire model, has a light retro touch and, of course, its excellent workmanship. Thanks to the typical minute scale, you can rely on perfect clarity even though the time is displayed with only one hand.
The glass of the MeisterSinger AM6608N is sapphire, offering maximum protection against scratches. The water resistance of this model is 50 m (5 bar), so it can withstand basic water contact such as rain or showers. The elegance of this watch is underlined by the use of a high quality leather strap.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | MeisterSinger |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | German |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Hand Wind |
| Caliber | Unitas 6498-1 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 s / day |
Power Reserve ![]() |
46 hours |
| Case size | 43 mm |
| Case height | 12,6 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
| Strap color | Brown |
| Date | No |
Rotating bezel ![]() |
No |
| Functions | No date |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
No |
| Other functions | Single hand time display |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Forget the fast hustle and bustle of today, the hectically ticking or smoothly moving second hand, you find that even the minute hand is not needed. Pay all your attention to your favorite ritual and let time flow freely. The MeisterSinger watch, known for its one-handed hands and slogan "Rituals of Time", is just for you.
MeisterSinger introduced its first single-handed watch as early as 2001. In general, single-handed watches refer to the historical display of time by sundials and later by tower clocks. The use of double-digit notation for clocks and easy-to-read dials, inspired by measuring instruments, is also typical for MeisterSinger.
The name MeisterSinger is a parallel to the name of a medieval singer, bringing a new singing element. The MeisterSinger logo includes the Fermata symbol, which indicates a pause in the score, which indicates a relaxed approach to time.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the MeisterSinger brand.
Manufacturer information: MeisterSinger GmbH & Co. KG, Hafenweg 46, Postfach 55 23, 48030 Münster, Germany / info@meistersinger.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: