The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
110 g
Waterproof
200 m
Luminox Land Ice-Sar Arctic 1200 Series XL.1203 watch belongs to the Land series and highlights the contrast of ice and fire. The case is made of steel, very robust and articulated. The sharp edges along with the steel bracelet attachment give the watch a "sharp" look. Finally, something new!
An interesting feature is the unusual placement of the trigalight tubes on the dial. These are now horizontal except at the 3 and 9 positions, where they are positioned vertically. The tritium capsules, embedded on the hands and indices, take care of readability in the dark for up to 25 years. The sapphire crystal, on the other hand, has an anti-reflective coating. The watch has a bi-directional rotating compass lunette, and the dial features hours in 12hr and 24hr formats.
The watch is water resistant to 200m and is suitable for harsh conditions thanks to its robust steel case and textile strap. The weight is 110g.
Because it is an Ice-Sar Arctic Series watch, the dial features a depiction of the area around Iceland and GPS coordinates (64°08-17N, 21°55-43W). ICE-SAR stands for Icelandic Association for Search and Rescue, which is an organization that protects people, nature and tries to prevent accidents in Iceland and elsewhere.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Luminox |
| Gender | Male |
| Style | Military, Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 110 g |
| Movement | Quartz |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / month |
| Case size | 46 mm |
| Case height | 13 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Steel with PVD treatment |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Textile |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap Width | 24 mm |
| Strap color | Black |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
Reversible in both directions |
| Functions | Date, Swivel bezel, Screw-on crown, Trigalight |
| Battery | Yes |
Screw-on Crown ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
LLT |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The name Luminox was created by combining the words Lumi (Latin for light) and Nox (Latin for night). The brand was founded in 1989 and offers a watch with a unique LLT technology (self-powered lighting - tritium tubes), thanks to which you can see the Luminox watch in all conditions. The luminescence lifespan is up to 25 years and is identical to the Traser trigalight. The "Swiss made" label guarantees quality.
The Luminox watch became known for its cooperation with the Navy SEAL, when it supplied the US Navy with a specially developed watch for night missions. This was followed by orders from the US Air Force (Nighthawk Fighter Jet), elite forces and Lockheed Martin. Today, Luminox is synonymous with reliable, durable watches equipped with cutting-edge technologies.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Luminox brand.
Manufacturer information: Mondaine Watch Ltd., Etzelstrasse 27, 8808 Pfäffikon/SZ, Switzerland / webshop-uk@luminox.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: