The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Plastic with SICRALAN protection (possibility to order a variant with a sapphire crystal on request)
Weight
55 g
Waterproof
30 m
The German watch Junghans Meister Kalender 027/4200.01 from the Meister line bears a legacy from the first half of the 20th century, as watches designed by then-designer Anton Ziegler were produced in a similar style between the 1930s and 1960s. Today, the watches are returning to the range enhanced with modern technology!
The watch Junghans Meister Kalender 027/4200.01 is equipped with the J800.3 self-winding movement, which is based on the Swiss ETA 2824 variant with the Dubois Depraz 9310 module. The manufacturer incorporates it into the watch in an Elaboré finish with increased shock protection (Incabloc), tuned by maximum daily deviation to +/- 14 seconds, or the Junghans logo on the rotor. The power reserve is up to 38 hours. In terms of watchmaking functions, the movement offers a date display and monthly phase, which is depicted in the sub-dial at 6 o'clock. At its top, we then find a day of the week and current calendar month indicator.
The dial, which makes an elegant impression thanks to its subtly crafted hands, is protected by a convex plastic slide with special Sicralan protection. This provides increased protection of the glass against scratches, UV rays and at the same time ensures its greater shine. Water resistance is 30 meters (3 ATM) - so they can withstand minor contact with water, which can be compared to, for example, washing hands.
This version has a calendar display in English, for a calendar display in German order the reference 027/4200.00.
A version with sapphire crystal can be supplied at an additional cost.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Junghans |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | German |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 30 m |
| Weight | 55 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | J800.3 |
| Movement accuracy in seconds | ±14 sec. / day |
Power Reserve ![]() |
38 hours |
| Case size | 40,4 mm |
| Case height | 12 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Plastic with SICRALAN protection (possibility to order a variant with a sapphire crystal on request) |
| Dial | Analog |
| Dial color | Silver |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
| Strap Width | 21 mm |
| Strap color | Brown |
| Date | Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
Hands |
| Other functions | Moon phase, calendar month indicator |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Junghans - a German tradition since 1861. Junghans watches come from Schramberg, Germany and are among the most successful German brands. The Junghans Meister and Max Bill series by the designer of the same name, who imprinted the Bauhaus brand design, are well-known. Technology patents are then held by the Performance line.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Junghans brand.
Manufacturer information: Uhrenfabrik Junghans GmbH & Co.KG, Geißhaldenstrasse 49, 78713 Schramberg, Germany / info@junghans.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: