The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
50 m
The Festina Century Power Reserve 7000/3 watch from the Special Editions series is a unique men's social watch with an automatic movement, which belongs to the absolute top of Festina's watchmaking by first-class Swiss watchmakers.
The Festina Automatic 7000/3 is set in a square steel case with a steel tension. The dial, protected by a sapphire crystal, features a GMT 24-hour sub-dial at the 12 o'clock position. Of course, there is also a winding reserve indicator. Water resistance is 50 metres (5 ATM), so the watch can withstand hand washing and showering without any problems.
This model is also often referred to as the Festina F7000/3.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Festina |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Automatic |
| Caliber | ETA 2892-A2 s nástavbou |
| Movement accuracy in seconds | ±15 s / day |
Power Reserve ![]() |
40 hours |
| Case size | 34 x 44 mm |
| Case height | 12 mm |
| Case shape | Square |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Silver |
Dual time ![]() |
Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Dual time / GMT, Power reserve indicator |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
Hands |
| Other functions | Second time - GMT |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The roots of the Festina brand go back to Switzerland in 1902, where the brand originated. Subsequently, it came under Spanish rule through several owners. However, part of the production is still assembled in Switzerland and thus bears the Swiss made designation.
With more than a century of tradition, Festina has become a very popular manufacturer of watches whose design follows current fashion trends. It is especially popular in the Czech Republic.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Festina brand.
Manufacturer information: Festina Candino Watch AG, Bubenberg-Strasse 7, 2502 Biel, Switzerland / info@festina.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: