The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
100 m
Davosa Business Pilot Chronograph 161.006.45 is an exclusive men's watch in a classic, aviation design. It is powered by an ornate automatic movement with chronograph, which can be admired through a viewing window in the case back.
Davosa Business Pilot Chronograph 161.006.45 doesn't deny its inspiration from classic aviation watches. However, it comes with a modern design and excellent stainless steel workmanship. The blue dial with white indices, hands and "panda" sub-dials is perfectly legible and protected by a sapphire crystal that is extremely scratch-resistant. The movement is powered by the DAV 3050 movement (based on the Valjoux 7750 or Sellita SW 500), the operation of which can be observed through a transparent escapement.
The versatility of the watch is underscored by its 100 m (10 ATM) water resistance, so it can withstand contact with water, such as swimming. It comes on a leather strap.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Davosa |
| Gender | Male |
| Style | Pilot, Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Movement | Automatic |
| Caliber | DAV 3050 |
| Movement accuracy in seconds | -10/+25 / day |
Power Reserve ![]() |
42 hours |
| Case size | 42 mm |
| Case height | 15,6 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
Transparent Case ![]() |
Yes |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Brown |
| Date | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Stopwatch |
Luminescence ![]() |
SuperLuminova hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Swiss brand Davosa builds on the traditional craftsmanship of the watch and the rich history of Hasler & Co SA, whose origins date back to 1881. The current form of the brand dates back to 1993. Davosa watches offer excellent workmanship, first-class materials and quality Swiss movements. Customers are valued primarily for maintaining an excellent price-quality ratio.
In the portfolio you will find watches for all occasions. From sports pieces in a "diving" design to a decent, social watch. There are both mechanical and quartz machines to choose from. Davosa simply has something for everyone.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Davosa brand.
Manufacturer information: DAVOSA Swiss, Bohle GmbH, Bunsenstraße 1a, 32052 Herford, Germany / info@davosa.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: