The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Solar
Case material
Steel
Crystal material
Mineral
Weight
94 g
Waterproof
100 m
The Citizen Satellite Wave CC3079-11E men's watch impresses at first glance with its slightly extravagant design. However, features such as the Eco-Drive, which provides power through light energy, make them the ideal companion for everyday use. Lovers of absolutely accurate time or travelers will appreciate controlling the watch using the GPS signal.
The watch Citizen CC3079-11E has a case made of stainless steel with PVD finish (in this case it is IP technology) and sticks on the hand thanks to a silicone strap. Inside the case is the in-house Citizen F150 movement, which features a light rechargeable battery with a power reserve of up to 2 years (up to 7 years in power saving mode) and also has a low battery indicator function. Thanks to the Eco-Drive the need for regular battery replacement is eliminated - the watch battery is recharged by light. With this system are associated with other functions of the watch, such as overcharging protection, indication of the charge level, indication of the intensity of the incident light - the resolution of the intensity of charging in 7 levels. The main advantage is then GPS satellite time control, where the time changes according to the position based on the received signals and the possibility of time indication in 40 time zones and 27 cities. A useful feature is also the infinite calendar, ensuring that the date is always current on the date indicator at position 3 and the day of the week indicator on the sub-dial at position 8.
The structured dial, on which the blue elements in particular stand out, is protected by a mineral glass. The water resistance of this model is 100 m, so it can easily handle contact with water, including swimming or minor immersion. The luminescence applied to the hands ensures better legibility in low light conditions.
Citizen watches are guaranteed for 5 years.
Reviews and Testing:
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Citizen |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 94 g |
| Movement | Solar |
| Caliber | Citizen F150 |
| Movement accuracy in seconds | No deviation in satellite signal time adjustment mode |
Power Reserve ![]() |
6 months (up to 7 years in power save mode) |
| Case size | 44 mm |
| Case height | 13 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Steel with PVD treatment |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Silicon |
| Strap color | Red |
| Date | Yes |
| GPS / Radio Controlled | GPS |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, GPS controlled |
Accumulator ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
Hands |
| Other functions | Incandescent light intensity indication, World time, Automatic calendar, overcharge protection, sleep mode |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Citizen Japanese watch dates back to 1918 and over time has become the best-selling watch in the world. They gain their customers with reliability, accuracy, interesting technologies, beautiful design and all at an affordable price. Because he trusts his watch, the Citizen watch has a 7-year warranty.
Of the revolutionary Citizen watch technologies, you are sure to know Eco-Drive, which stands for solar-powered watches. Both artificial and natural light pass through the dial and charge the battery via the solar cell, which drives the watch movement. The reserve charging period is 6 months, and when stored and not carried, it can be up to 7 years in hibernation mode. Other Citizen technologies: radio-controlled watches (Skyhawk AT), voice-controlled watches and much more.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Citizen brand. We provide a 7-year warranty on the watch.
Manufacturer information: Citizen Watch Europe G.m.b.H., Hans-Duncker-Straße 8, D-21035 Hamburg, Germany / shop@citizenwatch.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: