The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Solar
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
140 g
Waterproof
200 m
The Citizen Promaster Bullhead Tsuno Chrono Racer 50th Anniversary Limited Edition AV0072-01X is another variant of the popular "Bull Head" model, this time in silver. The watch has a chronograph function, solar Eco-Drive charging and many other features. This version was produced in a limited edition of 3000 pieces for the whole world. This limited edition was produced to commemorate the 50th anniversary of the release of the first Citizen Bullhead model.
The Citizen Promaster Cronograph Bullhead AV0072-01X has a rich history. The watch is inspired by the 8110A caliber chronographs that were produced by Citizen between 1972-1981. Due to its atypical stopwatch pushers on the top of the case, this model was nicknamed 'Bull Head'. For the time of the 1970s, the watch was packed with features such as the stopwatch function, which the current model also has. Unlike previous watches of the past, this one has the calibre E2100, which is specific for its high number of components, 294 in total.
A huge advantage of the watch is the Eco-Drive, which eliminates the need for regular battery changes - the watch's battery is recharged by light, and this particular model offers a power reserve of up to 8 months on a full charge. Other functions of the watch are linked to this system, such as overcharging protection or charge level indication (4 levels).
The sub-dial at position 3 is the seconds hand indicator, the sub-dial at position 6 is the counter for the hours (up to 12), the sub-dial at position 9 shows the state of charge of the watch and finally the sub-dial at position 12 is the counter for the minutes (0-60, after which one hour is added to the counter at position 6).
The case of the watch is made of stainless steel with a gold-coloured PVD finish, which enhances the solid feel of this piece. On the hand, this model holds thanks to the stylish leather strap. The distinctive dial, on which the gold elements and black sub-dials stand out in particular, is protected by a sapphire crystal with an anti-reflective coating, ensuring better legibility in direct sunlight. In addition to the above-mentioned functions, the watch has a date display, stopwatch, alarm and tachymeter.
With a water resistanceof 200 m, the watch will allow its owners to use it not only during showers and normal swimming, but also diving. Better legibility in lower light conditions is ensured by the luminescence applied to the indices and hands. The 44mm size makes this piece a larger watch, but its design makes it a great fit on most men's wrists.
Citizen watches are guaranteed for 5 years.
* Often searched for as: Citizen Bullhead or incorrectly as Citizen Bulhead or Bulhed AV0072-01X
Reviews and Testing:
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Citizen |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 140 g |
| Movement | Solar |
| Caliber | Citizen E2100 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Power Reserve ![]() |
8 months |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/5 sec. |
| Case size | 45 mm |
| Case height | 15 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Steel with PVD treatment |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Gold |
Transparent Case ![]() |
No |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
| Strap color | Brown |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
No |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Tachymeter ![]() |
Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Stopwatch, Alarm clock, Tachymeter |
Accumulator ![]() |
Yes |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
Hands and indexes |
| Other functions | Charge status indication, Overcharge indication |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Citizen Japanese watch dates back to 1918 and over time has become the best-selling watch in the world. They gain their customers with reliability, accuracy, interesting technologies, beautiful design and all at an affordable price. Because he trusts his watch, the Citizen watch has a 7-year warranty.
Of the revolutionary Citizen watch technologies, you are sure to know Eco-Drive, which stands for solar-powered watches. Both artificial and natural light pass through the dial and charge the battery via the solar cell, which drives the watch movement. The reserve charging period is 6 months, and when stored and not carried, it can be up to 7 years in hibernation mode. Other Citizen technologies: radio-controlled watches (Skyhawk AT), voice-controlled watches and much more.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Citizen brand. We provide a 7-year warranty on the watch.
Manufacturer information: Citizen Watch Europe G.m.b.H., Hans-Duncker-Straße 8, D-21035 Hamburg, Germany / shop@citizenwatch.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: