The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Solar
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
64 g
Waterproof
100 m
The Casio Edifice EQB-1000HRS-1AER is the latest model from the Limited Edition F1 Honda Racing for 2019, a fusion of the watchmaking and motorsport worlds, its design combines dynamism, passion for speed and passion for racing. The Casio Edifice EQB-1000HRS-1AER is characterised by three features that you will appreciate in sport and everyday wear, solar-powered, a carbon dial and the ability to connect to your phone via Bluetooth.
Casio Edifice EQB-1000HRS-1AER is a watch born out of a partnership between Casio and the F1 Honda Racing team. The association with the Honda Racing team is referenced by the logo on the dial and bezel. The colours used - black and red - symbolise the moment when a spark ignites the fuel inside the engine cylinder.
The Casio Edifice EQB 1000HRS-1A catches the eye with its dynamic look and sophisticated carbon dial, which has hour positions set with plastic indices. The model emphasizes good clarity and ease of use for the possibility of making full use of all the functions offered by the watch. Among the most important is the ability to synchronize the watch with a smartphone via Bluetooth technology. The connection, in conjunction with the use of the corresponding app, allows you to be in control of the current and accurate time at all times, offering the possibility of easily setting the dual time by selecting one of the predefined 300 cities. Other useful features include a Phone finder - when you press the watch button, your phone will beep, making it easier to find.
The red dial of the Casio Edifice EQB-1000HRS-1AER features easy-to-read and staggered indicators that make it easy to find your way around - indicating, for example, your phone's Bluetooth connection, alarm status, data related to the currently selected mode, etc. The sub-dial at the 6 o'clock position is a day display in basic mode, the sub-dial at 9 o'clock is a dual time display and the last sub-dial, located at 12 o'clock, is a 24-hour display of home time and is used for day/night indication.
The watch features a date display, day of the week and world time display, as well as a stopwatch function with 1/1000th of a second accuracy and the ability to compare measured laps. The steel case with black PVD finish is complemented by a red strap combining textile and leather. New technologies have made it possible to create a model with an ultrathin case with a height of 8.9 mm. The watch face is equipped with distinctive indices placed at the hour position, the hands are equipped with luminescence, ensuring better legibility in low light conditions, protected by a sapphire glass with anti-reflective layer. The water resistance of this model is 100 m - so you can swim with the watch without any worries. The watch is equipped with a solar power supply, in which the watch battery, with a longer lifetime than a conventional battery, is recharged by light.
Reviews and Articles:
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Casio |
| Gender | Male |
| Style | Sports, Smart |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 64 g |
| Movement | Solar |
| Caliber | 5604 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Power Reserve ![]() |
5 months without access to light during normal operation, up to 19 months in complete darkness in power saving mode |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/1000 sec. |
| Case size | 45,5 mm |
| Case height | 8,9 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Steel with PVD treatment |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black and Red |
| Strap material | Leather and fabric |
| Strap color | Red |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
Dual time ![]() |
Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Alarm clock, Bluetooth |
Accumulator ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
Hands and points |
| Other functions | Bluetooth, Dual time, Automatic calendar, World time, Battery level check |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Casio, Japan is one of the best-selling watch brands in the world. The first watches from the Casia workshop were digital and at the same time the first in the world to display the date. Casio's digital watches are no longer popular today, although analog watches or watches with a combined time display already form a large part of the range.
Casio has made history with its range of super-durable G-Shock watches, which are equipped with a light but sufficiently durable construction (against falls of up to 10 m, shocks, vibrations, magnetic field and temperature fluctuations) and a great value for money. The glory of the G-Shock watch over time also required a lightweight women's version - Baby-G. The Casio Pro Trek or Casio Edifice outdoor watches are also very popular. Casio does not lag behind in modern technology either, as evidenced by models equipped with Bluetooth technology, the Tough Solar solar drive or the high-precision radio-controlled Wave Ceptor watch.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Casio brand.
Manufacturer information: CASIO Europe GmbH, Casio-Platz 1 D-22848 Norderstedt, Germany / info@casio.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: