The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Titanium
Crystal material
Mineral
Weight
61 g
Waterproof
100 m
Limited edition exclusively for the Czech Republic! Only 20 of these watches were produced and in cooperation with Boccia they are exclusively sold only in the Czech Republic. The whole model series with the Boccia Titanium 3777 is new for 2014! It is a unisex (men's and women's) watch on a very practical rubber strap. For an unbeatable price you get a watch with a titanium case, stopwatch and water resistance of 10 atmospheres. There are 4 colour combinations available. You can buy a black rubber strap to give the watch a different look.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Boccia Titanium |
| Gender | Male, Female, Unisex |
| Style | Sports |
| Origin | German |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 61 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Miyota |
| Case size | 43 x 53 mm |
| Case height | 10 mm |
| Case shape | Round |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | White |
| Strap material | Rubber |
| Strap color | White |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
No |
Stopwatch ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Stopwatch |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The German company Boccia Titanium specializes in the production of watches made of titanium and ceramics. Titanium is a total nickel and is therefore completely anti-allergic. Boccia Titanium watches combine German precision workmanship with perfect material. It is no coincidence that the best-selling brands in Germany have become up to € 500.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Boccia Titanium brand.
Manufacturer information: Tutima Uhrenfabrik GmbH, Trendelbuscher Weg 16-18, 27770 Ganderkesee, Germany / info@bocciatitanium.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: