The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Titanium
Crystal material
Mineral
Weight
20 g
Waterproof
50 m
The Boccia Titanium 3362-02 ladies watch is the perfect accessory for every lady thanks to its harmonious design and delicate appearance.
The watch has a round titanium case with a PVD finish in gold , which is complemented by a bracelet made of high-quality leather in black. The overall impression of the watch is completed by a very interesting design of the white dial with a waffle effect.
The dial, which features a simple brand logo, golden hands and indexes instead of numerals, is protected by a mineral glass. The water resistance of the model is 50 m ( suitable for washing hands, rain, showering). You will also be pleased with the very low weight, which is only 20 g.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Boccia Titanium |
| Gender | Female |
| Style | Casual |
| Origin | German |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 20 g |
| Movement | Quartz |
| Case size | 30 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Titan s PVD úpravou |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | White |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap color | Black |
| Battery | Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
The German company Boccia Titanium specializes in the production of watches made of titanium and ceramics. Titanium is a total nickel and is therefore completely anti-allergic. Boccia Titanium watches combine German precision workmanship with perfect material. It is no coincidence that the best-selling brands in Germany have become up to € 500.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Boccia Titanium brand.
Manufacturer information: Tutima Uhrenfabrik GmbH, Trendelbuscher Weg 16-18, 27770 Ganderkesee, Germany / info@bocciatitanium.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: