The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
100 m
The Alpina Startimer Pilot Quartz AL-240N4S6 watch is a wonderful piece for aviation watch enthusiasts. Its features and design make it suitable not only for pilots' wrists, but also for everyday wear.
The case, made of stainless steel, houses the Swiss AL-240 battery-powered movement (based on the Ronda 515), which has a date display function at the traditional third hour position. The clear dial, rendered in typical aviation style, is protected by a sapphire crystal that is highly resistant to scratches.
The AL-240N4S6 model comes with a practical nylon strap and thanks to its 42 mm bezel diameter, it fits perfectly on any man's hand. The water resistance of this watch is 100m, so it can easily handle swimming, for example.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Alpina |
| Gender | Male |
| Style | Pilot, Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Movement | Quartz |
| Caliber | AL-240 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
| Case size | 42 mm |
| Case height | 9,4 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Nylon |
| Strap Width | 21 mm |
| Strap color | Blue |
| Date | Yes |
| Functions | Date |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
SuperLuminova hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Alpina is again a step higher for us, a step among traditional watch manufacturers who are characterized by something innovative. Alpina's history dates back to 1883. Nevertheless, it remains a modern brand and the proof is the new models with smartwatches. Alpina has several watchmaking patents and its own solutions: Flyback chronograph, Tourbillon and the perpetual calendar. The brand is very nice to us with its sporty approach.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Alpina brand.
Manufacturer information: Alpina Watch International SA, Rte de la Galaise 8, 1228 Plan-les-Ouates, Switzerland / contact@alpina-watches.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: