The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
300 m
The Alpina Seastrong Diver 300 Big Date Chronograph AL-372LBG4V6 will delight diving watch enthusiasts in particular. However, its features and design make it useful not only for diving, but also for everyday wear.
The steel case houses the Swiss AL-372 battery-powered movement (based on the Ronda 8040.N) with 13 jewels, which has a large date function at the six o'clock position and a stopwatch. The clear dial, rendered in the typical "diver" style, is protected by a sapphire crystal that is highly resistant to scratches. There is also a unidirectional rotating diving lunette for measuring dive times.
The AL-372LBG4V6 comes with a practical rubber strap and fits perfectly on most men's wrists thanks to the 44mm case diameter. The water resistance of this watch is 300m, so it is also designed for deep diving.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Alpina |
| Gender | Male |
| Style | Dive, Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 300 m |
| Movement | Quartz |
| Caliber | AL-372 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/10 sec. |
| Case size | 44 mm |
| Case height | 14.3 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Rubber |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Black |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
One way – diving |
Stopwatch ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Swivel bezel, Stopwatch, Screw-on crown |
| Battery | Yes |
Screw-on Crown ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
SuperLuminova hands and indexes |
| Other functions | Big date |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Alpina is again a step higher for us, a step among traditional watch manufacturers who are characterized by something innovative. Alpina's history dates back to 1883. Nevertheless, it remains a modern brand and the proof is the new models with smartwatches. Alpina has several watchmaking patents and its own solutions: Flyback chronograph, Tourbillon and the perpetual calendar. The brand is very nice to us with its sporty approach.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Alpina brand.
Manufacturer information: Alpina Watch International SA, Rte de la Galaise 8, 1228 Plan-les-Ouates, Switzerland / contact@alpina-watches.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: