The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
49 g
Waterproof
50 m
The Laco Edition 100 is the final model of the Mission 2025 project, which celebrates 100 years of the Laco brand. It builds on the five previous limited editions and commemorates the rich heritage of a brand that has made its mark on the history of German watchmaking. The edition is limited to just 100 numbered pieces.
The design of the limited edition is based on the historic model from the 1950s and is therefore characterised by clean lines, balanced proportions and an elegant appearance. Typical elements of the period such as the thin rim around the glass, the balanced typography and the two-tone dial design are also present. The result is a model that naturally combines the aesthetics of the 1950s with the requirements of today.
The watchdial combines a matte black centre with a champagne-coloured outer ring. The overall impression is emphasised by the applied gold numerals and indices at the hour positions, along with the distinctive hands. The dial and thus the size of the watch are visually increased by the use of a case with a very thin lunette.
The 38 mm diameter case is made of steel with a gold IP surface finish to achieve just the right retro impression. The dial is protected by a double-arched sapphire crystal with internal anti-reflective coating and pronounced curved sides(box shape). This shape was commonly used in the 1950s and has been abandoned for modern watches due to the technical difficulties of production. For better legibility in the dark, the watch is equipped with luminescence on the hands and hour points.
The case is complemented by a black strap made of high-quality Shell Cordovan leather, finished with a marked thorn buckle. This fine horsehide leather is particularly durable and is mainly used for the production of high-quality men's shoes and leather accessories.
The watch is powered by a Laco 300 low mechanical self-winding movement (based on the Sellita SW300-1) with a power reserve of around 56 hours. With a running frequency of 28,800 semi-frequencies per hour, the movement naturally features a stop-seconds hand for precise time setting. The water resistance of the watch is a sufficient 50 m for everyday use.
The model delights with a specially marked full dial featuring the revived sun motif, a traditional emblem of Laco watches from the 1950s and 1960s. There is, of course, no shortage of individual numbering. In addition, the watch comes in special packaging with a certificate and collector's badge.
The model can also be found under the ref. Laco 861925.
The Laco Edition 100 represents not only an exceptional collector's piece, but also a stylish return to the aesthetics that shaped the post-war design era.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Laco |
| Gender | Male, Female, Unisex |
| Style | Casual |
| Origin | German |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 49 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Laco 300 |
| Movement accuracy in seconds | ±10 sec. / day |
Power Reserve ![]() |
56 hodin |
| Case size | 38 mm |
Lug-to-lug: ![]() |
44 mm |
| Case height | 9,8 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel with IP treatment |
| Case color | Gold |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black, gold |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Black |
Quick release system ![]() |
yes |
| Date | No |
| Functions | No date |
Luminescence ![]() |
hands and indexes |
| Other functions | 25 jewels, 28,800 vibrations/hour |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
The origin of the Laco brand dates back to 1925, when Frieda Lacher and Ludwig Hummel founded a company called Lacher & Co in Pforzheim, hence the name Laco. The brand is best known for its pilot watches produced during World War II - it was one of the five brands that produced watches for German Luftwaffe pilots.
Of course, the brand does not only focus on pilot watches, in its collection we also find models inspired by the appearance of nautical watches, sports models in a diver's style, or perhaps classic watches in a minimalist design. All Laco watches are designed and assembled in workshops in Pforzheim, Germany, thus the brand continues its heritage, a long and dynamic history, continues high-quality watchmaking and uses modern technology to create reliable watches with a unique character.
Helveti.eu is an authorized retailer, specialist and certified expert of the Laco brand.
Manufacturer information: LACO GmbH, Rastatter Straße 8, D-75179 Pforzheim, Germany / kontakt@laco.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: