The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Hand Wind
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
Waterproof
100 m
The Swiss Oris Big Crown ProPilot Calibre 111 01 111 7711 4163-Set 8 22 19 impresses with its attractive pilot style and excellent workmanship, and all lovers of good watchmaking will be delighted especially by the in-house mechanical movement Oris Calibre 111 with a ten-day power reserve. This model will serve excellently not only in the clouds, but also in everyday wear.
The case of the Oris Big Crown ProPilot Calibre 111 0111177114163-Set82219 is made of stainless steel, as is its bracelet. The lunette is decorated with the typical scalloping that symbolizes the turbine of an aircraft engine. Inside the case, the Oris Calibre 111 Swiss mechanical movement with manual winding works reliably, which was developed and manufactured by Oris - so it is an in-house manufacture movement. This beautifully ornate movement has 40 stone settings, runs at a frequency of 21,600 semi-frequencies per hour (3 Hz) and can be observed thanks to its transparent sapphire crystal dial. The Oris Calibre 111's greatest strength is its high power reserve of 240 hours, a respectable 10 days. You can see the current power reserve on the non-linear power reserve indicator at the 3 o'clock position. At the 9 o'clock position, there is an off-centre seconds hand as well as a handy date display.
The perfectly clear dial is protected by a domed sapphire crystal that is maximally scratch-resistant. Legibility in sharp light is ensured by an internal anti-reflective coating. In darkness and low light conditions, the luminescence of Superluminova on the hands and indexes is useful. The water resistance of this watch is 100 m ( 10 ATM), so it can handle contact with water, such as swimming. The water resistance is supported by a screw-down crown.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Oris |
| Gender | Male |
| Style | Pilot, Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Movement | Hand Wind |
| Caliber | Oris Calibre 111 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 s / day |
Power Reserve ![]() |
10 days (240 hours) |
| Case size | 44 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Gray |
Transparent Case ![]() |
Yes |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
Deployant Clasp |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Silver |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Screw-on crown, Transparent back case, Power reserve indicator, Extra seconds hand |
| Battery | No |
Screw-on Crown ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
SuperLuminova hands and indexes |
| Other functions | 40 jewels, 21600 vibrations/hour, Hacking (second hand stops when ordered) |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Oris brand was founded in 1904 by Paul Cattin and Georges Christian in the Swiss town of Hölstein, where he is based today. The brand gradually grew to one of the largest employers in the region and in 1925 introduced its first wristwatch. Other company expansions and milestones followed, such as the automatic watch in 1952 or the first chronometer in 1967. In the 1970s, the company survived the so-called "Quartz crisis" and since the 1980s has been fully dedicated to producing quality mechanical watches is a chronograph, or lunar phase. All this at the most competitive prices, which will allow the widest possible group of watch fans to own a high-quality mechanical watch.
The Oris brand still adheres to this philosophy, and the highest quality of exclusively mechanical machines can be found in all major lines - Culture, Aviation, Diving and Motorsport. A demonstration of the brand's sophistication is also several of its own in-house machines, the development of which is still ongoing.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Oris brand.
Manufacturer information: Oris SA, Ribigasse 1, 4434 Hölstein, Switzerland / info@oris.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: