The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
165 g
Waterproof
500 m
The Swiss Oris Aquis Small Second Date 45,5 mm 01 743 7733 4155-07 4 24 69EB impresses with its specific, highly attractive "diver" design and excellent workmanship. This model serves perfectly not only underwater, but also in everyday wear.
The case of the Oris Aquis Small Second Date 0174377334155-0742469EB is made of stainless steel and is complemented by a rubber strap. Inside, the Oris 743 Swiss mechanical movement (based on the Sellita SW220-1) with automatic winding works reliably. This movement has 26 stone fits inside and operates at a frequency of 28,800 semi-frequencies per hour (4 Hz). A handy date indicator is located at position 3 , and an off-centre seconds hand is found at position 9. A unidirectional rotating ceramic diving lunette is used to measure time periods.
The perfectly clear dial is protected by a domed sapphire crystal that is maximally scratch-resistant. Legibility in sharp light is then ensured by an internal anti-reflective coating. In the dark and in low light conditions, the Superluminova luminescence on the hands and indexes is at your service. The water resistance of this watch is 500 m ( 50 ATM), so it can handle contact with water, such as deep diving to about 50 meters. The water resistance is supported by a screw-down crown.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Oris |
| Gender | Male |
| Style | Dive, Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 500 m |
| Weight | 165 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Oris 743-1 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 s / day |
Power Reserve ![]() |
41 hours |
| Case size | 45,5 mm |
Lug-to-lug: ![]() |
52 mm |
| Case height | 16 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
Transparent Case ![]() |
No |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Rubber |
Buckle ![]() |
Deployant Clasp |
| Strap Width | 24 mm |
| Strap color | Blue |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
One way – diving |
| Functions | Date, Swivel bezel, Screw-on crown, Extra seconds hand |
| Battery | No |
Screw-on Crown ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
SuperLuminova hands and indexes |
| Other functions | 26 jewels, 28800 vibrations/hour. |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Oris brand was founded in 1904 by Paul Cattin and Georges Christian in the Swiss town of Hölstein, where he is based today. The brand gradually grew to one of the largest employers in the region and in 1925 introduced its first wristwatch. Other company expansions and milestones followed, such as the automatic watch in 1952 or the first chronometer in 1967. In the 1970s, the company survived the so-called "Quartz crisis" and since the 1980s has been fully dedicated to producing quality mechanical watches is a chronograph, or lunar phase. All this at the most competitive prices, which will allow the widest possible group of watch fans to own a high-quality mechanical watch.
The Oris brand still adheres to this philosophy, and the highest quality of exclusively mechanical machines can be found in all major lines - Culture, Aviation, Diving and Motorsport. A demonstration of the brand's sophistication is also several of its own in-house machines, the development of which is still ongoing.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Oris brand.
Manufacturer information: Oris SA, Ribigasse 1, 4434 Hölstein, Switzerland / info@oris.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: