The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Mineral
Weight
Waterproof
30 m
Orient FGW05005W watch belongs to the Orient Contemporary series, offering a simple clean dial and elegant design that makes it a suitable accessory for shirts and jackets. However, its equipment also makes it suitable for everyday wear.
The case of the Orient GW05005W is made of stainless steel and inside it we find a reliable Orient JP600 battery movement with a battery life of around 2 years. This movement also features a date function, located at the 6 o'clock position.
The minimalist white dial is protected by a mineral crystal. Owners will be delighted by the details in the form of embossed indices at the hour positions or the finely textured dial. Despite the minimalist design, the watch offers excellent clarity. The water resistance of this model is 30 m, the watch can withstand accidental contact with water during rain and hand washing.
The watch comes on a brown leather strap with a crocodile pattern. With a case diameter of 40mm and a height of just 7.5mm, the watch is suitable as a suit accessory and will fit most men's wrists.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Orient |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 30 m |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Orient JP600 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / month |
| Case size | 40 mm |
| Case height | 7,5 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | White |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap color | Brown |
| Date | Yes |
| Functions | Date |
| Battery | Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Japanese Orient watch is known for several iconic models (for example, Orient Bambino, Orient Mako, Orient Calendar). Diving watches in particular are of great interest. Orient began producing watches in 1950 and is known for its philosophy that it is not necessary to invest a lot of money in marketing, but rather to reduce the affordable price and increase quality. Thanks to this, the Orient watch reaches an imaginary top in its price range.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Orient brand.
Manufacturer information: Seiko Epson Corporation, JR Shinjuku Miraina Tower, 4-1-6 Shinjuku, Tokyo, Japan / info@orient-w.co.jp
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: