| Movement | Quartz |
| Case material | Steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Weight | |
| Waterproof | 50 m |
See more products brands
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
50 m
Discover a watch that's more than just a timepiece - it's an artistic expression of modernist design. The Mondaine Doppio Bauhaus Inspired MLE.33112.SM extends the brand's iconic portfolio with a line that explores the fascinating relationship between colour, geometry and time. This 33mm model embodies the perfect balance between Swiss heritage and modern expressive minimalism.
The watch dial is inspired by Bauhaus colour theory. Its structure, in a circular composition, subtly changes the tones of the indices to reflect the interaction of the primary colours. For the first time ever, the "Doppio" (Italian for "double") label appears on the dial, referring to the collection's unique visual identity:
Double Lines: the hour and minute hands are formed by two parallel lines that seamlessly follow the indices, ensuring perfect legibility and architectural depth.
Concave dial: the curved shape of the dial combined with the double-arched sapphire crystal gives the watch a three-dimensional character.
Iconic detail: the iconic red Mondaine seconds hand brings rhythm and movement to the disciplined design.
While the graphic elements on the dial are strictly geometric, the steel case itself has an organically rounded shape that ensures a very comfortable wearing experience. The watch stays on the wrist thanks to the Milanese-style steel bracelet with a sliding snap clasp, allowing you to adjust the size of the bracelet at home.
On the dial (back) of the watch you will find engraved symbols of a circle, square and triangle - the basic building blocks of Bauhaus, which connect the design story of the whole model.
Mondaine Doppio Bauhaus Inspired - a fusion of Swiss precision, emotional depth and timeless style.
The water resistance of the model is 50 m, the watch can handle normal moisture, hand washing and shower.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Mondaine |
| Gender | Female |
| Style | Casual, Universal |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Quartz |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / month |
| Case size | 33 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | White |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
Adjustable Buckle |
| Strap Width | 16 mm |
| Strap color | Silver |
Quick release system ![]() |
yes |
| Date | No |
| Functions | No date |
| Battery | Yes |
Screw-on Crown ![]() |
Ne |
Luminescence ![]() |
No |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Doppio Doppio Ladies dress watch Ladies Steel Watches Ladies Swiss Watches Women's Quartz watches Women's silver watches Women's watches under 400 EUR Women's watches novelties Women's watches with steel bracelet Women's watches with sapphire crystal Women's universal watches Mondaine
The Swiss brand Mondaine was founded in 1951 by Erwin Bernheim and is now managed by his sons Ronnie and André Bernheim. The production of these watches takes place in the Mondaine factory in Biberist, Switzerland. The models are characterized by a clean, simple and easy-to-read style. The watches are made of high-quality materials under the supervision of the best Swiss watchmakers. Mondaine Watch designed a collection of iconic station clocks that have adorned all Swiss train stations for over 60 years.
Helveti.cz is an authorized dealer and specialist of the Mondaine brand.
Manufacturer information: Mondaine Watch Ltd., Etzelstrasse 27, 8808 Pfäffikon SZ, Switzerland / info@mondaine.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
1 → We check, clean and set
We will check the functionality, set time, date and clean the watch carefully.
2 → We will carefully pack the watch
So that the watch does not have a chance to be damaged. We use special vacuum pads.
3 → We insure the watch against damage from the carrier
To be sure, we will insure the watch against breakage, so there is nothing to fear.
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: