The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
97 g
Waterproof
200 m
The Swiss Mido Ocean Star 200 20th Anniversary Inspired by Architecture Limited Edition M026.430.17.041.01 watch will win its owners over with its precise workmanship and attractive diver design. They are a great companion not only in the water, but also in everyday wear. This model was produced in a limited edition of 1841 pieces for the whole world.
The Mido M026.430.17.041.01 watch has a case made of 316L stainless steel, which is complemented by a nylon/leather strap. The Swiss mechanical movement Caliber 80 (based on ETA C07.621) with automatic winding ticks reliably in the case. It operates at a frequency of 21,600 semi-frequencies per hour, has 25 jewels and, above all, an extended power reserve of 80 hours. At the 3 o'clock position we find a practical date and day of the week display. A unidirectional rotating diving lunette can be used to measure time periods.
The clear dial is protected by a sapphire crystal that guarantees maximum scratch resistance. The double-sided anti-reflective coating then provides maximum legibility even in bright sunlight. The water resistance of this model is 200m (20 Bar), so it can easily handle water activities such as swimming or diving. The water resistance is supported by a screw-in crown.
This limited edition is dedicated to the Europa Point Lighthouse on Giblartar. The inspiration of Europa Point Lighthouse is clearly visible not only on the watch's face, but also on its dial at position 12. This lighthouse was completed in 1841, making 1,841 pieces of this unique limited edition available, which also includes a collector's commemorative medallion.
Note: Sometimes also referred to as M0264301704101
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Mido |
| Gender | Male |
| Style | Dive, Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 97 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Mido Caliber 80 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 s / day |
Power Reserve ![]() |
80 hours |
| Case size | 42,5 mm |
| Case height | 11,6 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | Leather and fabric |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Blue |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
One way – diving |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Swivel bezel, Screw-on crown |
| Battery | No |
Screw-on Crown ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
SuperLuminova hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
In 1918, expert watchmaker Georges Schaeren founded the Mido brand, which soon became synonymous with technical innovation and timeless design. Currently, the brand under the motto "Inspired by architecture" creates model lines inspired by iconic buildings, such as Big Ben in London, the Colosseum in Rome, or the Great Wall of China. Since 2019, Mido has been an official partner of the Red Bull Cliff Diving World Series, an annual competition in diving from a height of 25-28 meters. The Mido brand offers mainly mechanical models, so fans of traditional, honest watchmaking will find it in particular.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Mido brand.
Manufacturer information: Mido SA, Chemin des Tourelles 17, 2400 Le Locle, Switzerland / mido@mido.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: