Male watches Mido Multifort Powerwind M040.407.11.057.00
Movement Automatic
Case material Steel
Crystal material Sapphire
Weight 120 g
Waterproof 50 m
Detailed product description
4 Weeks — 16. 06. at your place
Free shipping
Transport options
Remaining number of characters: 255
Watch availability
Compare Query
Dárek k hodinkám
Certificate, czech instructions and box
Guarantee 5 years
Free strap shortening
90 days free refund
Authorized seller Mido
Similar products
See more products brands Mido
Warranty 5 years
We trust our watches
Gifts to order
Swiss army knife, winder and others
90 days to return
You will try and see
+2500 watches in stock
Watches at your place within 24 hours
B&M store
Try on watches in stock
Experts will advise you
We are specialists in our brands
VIP account = 10% discount
We pamper our loyal customers
Free transport
Mido Multifort Powerwind M040.407.11.057.00
Product description
Description
Strap width
19 mm
Case height
12,1 mm
Case diameter
40 mm
Not sure about the size?
Print size patterns (For printing set - Scale: Default)
Parameters and functions
Parameters
Brand Mido
Gender Male
Style Casual
Origin Swiss
Guarantee 5 years
Waterproof 50 m
Weight 120 g
Movement
Movement Automatic
Caliber Mido Caliber 80
Movement accuracy in seconds ±15 s / day
Power Reserve info 38 hours
Dial and case
Case size 40 mm
Case height 12,1 mm
Case shape Round
Case material Stainless steel
Case color Silver
Crystal material Sapphire
Dial Analog
Dial color Black
Transparent Case info Yes
Threaded lid info Yes
Strap
Strap material Stainless steel
Strap Width 19 mm