The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Mineral
Weight
Waterproof
100 m
The Citizen Automatic NJ2190-85E is synonymous with Japanese diver's watch design , but in this case with a compass lunette. Typical is the placement of the crown at the 4 o'clock position, the distinctive luminescence, the reliable automatic movement and all this at a great price.
The stainless steel case is complemented by a rubber strap. The water resistance of the watch is 100 m, making it suitable for swimming, for example. Durability is ensured by the mineral glass and the robust case. Among other functions, the watch has a date display.
The watch is powered by an automatic Miyota 8210 movement with 21 jewels and a power reserve of 42 hours. The frequency ofthe movement is 3 Hz (21,600 semi-frequencies per hour). The movement is equipped with a manual winding option.
Reviews, tests:
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Citizen |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Citizen 8210 |
| Movement accuracy in seconds | -10/+25 sec. / day |
Power Reserve ![]() |
40 hours |
| Case size | 46 mm |
| Case height | 12,5 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Transparent Case ![]() |
No |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap Width | 24 mm |
| Strap color | Silver |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
One way rotating – compass |
| Functions | Date, Swivel bezel |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
Hands and indexes |
| Other functions | 21 jewels, Machine frequency 3 Hz (21,600 half-oscillations/hour, The movement is equipped with the possibility of manual winding |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Citizen Japanese watch dates back to 1918 and over time has become the best-selling watch in the world. They gain their customers with reliability, accuracy, interesting technologies, beautiful design and all at an affordable price. Because he trusts his watch, the Citizen watch has a 7-year warranty.
Of the revolutionary Citizen watch technologies, you are sure to know Eco-Drive, which stands for solar-powered watches. Both artificial and natural light pass through the dial and charge the battery via the solar cell, which drives the watch movement. The reserve charging period is 6 months, and when stored and not carried, it can be up to 7 years in hibernation mode. Other Citizen technologies: radio-controlled watches (Skyhawk AT), voice-controlled watches and much more.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Citizen brand. We provide a 7-year warranty on the watch.
Manufacturer information: Citizen Watch Europe G.m.b.H., Hans-Duncker-Straße 8, D-21035 Hamburg, Germany / shop@citizenwatch.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: