| Movement | Solar |
| Case material | Titanium |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Weight | 119 g |
| Waterproof | 200 m |
See more products brands
Movement
Solar
Case material
Titanium
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
119 g
Waterproof
200 m
Watch Citizen Skyhawk Radio Controlled JY8100-80L is perfect for precise time lovers, whose display is provided by multi-frequency radio time control. Powered by solar energy (Eco-Drive), this model is extremely comfortable to wear thanks to the use of Super Titanium™. It is a pilot model, but it will also serve well in everyday wear.
Case including watch band Citizen The JY8100-80L is made of Super Titanium™, which ensures light weight and total anti-allergy. Inside this case works the in-house Citizen U680 movement, which offers absolutely accurate time thanks to the Radio-Controlled system, i.e. synchronizing the time using a radio signal. Other functions can also be relied on, such as indicating the battery's state of charge, preventing overcharging, warning of insufficient charge with two-second jumps of the second hand, or switching to power-saving mode. You can also use the stopwatch function, alarm, or the 24-hour sub-dial at the 12 o'clock position. The data display and other functions on the digital part of the dial are very handy.
This model is powered by Eco-Drive technology, a light-charged battery with a power reserve of up to 6 months and 42 months when the power saving mode is activated. This eliminates the need to replace the battery. The water resistance of this watch is 200 m, so it can easily handle contact with water, such as swimming or diving. The dial is protected by a sapphire crystal which provides maximum protection against scratches. Good readability in sharp light is ensured by the anti-reflective coating.
Reviews and Testing:
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Citizen |
| Gender | Male |
| Style | Pilot, Sports |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 7 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 119 g |
| Movement | Solar |
| Caliber | Citizen U680 |
| Movement accuracy in seconds | No deviation in radio signal time adjustment mode |
Power Reserve ![]() |
6 months (42 months in power save mode) |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/100 sec. |
| Case size | 45 mm |
Lug-to-lug: ![]() |
49 mm |
| Case height | 14,7 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Super Titanium™ |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Combined |
| Dial color | Blue |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | Super Titanium™ |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Gray |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
Dual time ![]() |
Yes |
Rotating bezel ![]() |
Yes |
| GPS / Radio Controlled | Radio |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Swivel bezel, Stopwatch, Alarm clock, Screw-on crown, Radio controlled, Automatic calendar, Dual time / GMT |
Accumulator ![]() |
Yes |
| Battery | No |
Screw-on Crown ![]() |
Ne |
Luminescence ![]() |
Hands and indexes |
| Other functions | 24-hour indicator, World time (43 major cities), Automatic calendar, Power saving mode, Daylight saving time, Overcharge prevention function, Low charge warning function, Countdown timer, Slide rule |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Men's best-selling watches Men's watches with stopwatch Promaster Promaster Men's Japanese watch Men's silver watches Men's sports watches Men's titanium watch Men's watches with date Men's solar watches Men's watches with alarm Men's pilot's watches Men's watches over 400 EUR Men’s Watches Citizen Men's radio-controlled watches Men's watches with GMT (second time zone) Men's blue watches Men's watches with sapphire crystal Citizen
The Citizen Japanese watch dates back to 1918 and over time has become the best-selling watch in the world. They gain their customers with reliability, accuracy, interesting technologies, beautiful design and all at an affordable price. Because he trusts his watch, the Citizen watch has a 7-year warranty.
Of the revolutionary Citizen watch technologies, you are sure to know Eco-Drive, which stands for solar-powered watches. Both artificial and natural light pass through the dial and charge the battery via the solar cell, which drives the watch movement. The reserve charging period is 6 months, and when stored and not carried, it can be up to 7 years in hibernation mode. Other Citizen technologies: radio-controlled watches (Skyhawk AT), voice-controlled watches and much more.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Citizen brand. We provide a 7-year warranty on the watch.
Manufacturer information: Citizen Watch Europe G.m.b.H., Hans-Duncker-Straße 8, D-21035 Hamburg, Germany / shop@citizenwatch.de
“Beautiful lightweight watch”
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
1 → We check, clean and set
We will check the functionality, set time, date and clean the watch carefully.
2 → We will carefully pack the watch
So that the watch does not have a chance to be damaged. We use special vacuum pads.
3 → We insure the watch against damage from the carrier
To be sure, we will insure the watch against breakage, so there is nothing to fear.
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: