The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
110 g
Waterproof
200 m
Swiss watch Victorinox from the model series I.N.O.X. with the marking 241834 - new in 2018, which follows the successful quartz models I.N.O.X.. Steel case, screw-down crown, anti-reflective sapphire crystal, ETA 2824 automatic movement, hands and indices with SuperLuminova luminescent coating . The icing on the cake is the leather strap, covered witha wooden layer and the embossed "guilloche" style dial base, which was inspired by the handles of a Swiss Army knife.The water resistance ofthe mechanical model also remained 200 metres.
Arubber cover is also included to further protect the watch.
Thewatch is guaranteed for5 years.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Victorinox |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 110 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | ETA 2824 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 s / day |
Power Reserve ![]() |
38 hours |
| Case size | 43 mm |
| Case height | 13,5 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather and wood |
| Strap Width | 21 mm |
| Strap color | Brown |
| Date | Yes |
| Functions | Date, Screw-on crown |
| Battery | No |
Screw-on Crown ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
SuperLuminova hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Victorinox Swiss Army is famous for its Swiss army knives. Today, however, it is also known as a watch manufacturer. Among the offered models we can find sports, social, aviation and diving watches. In short, everyone who is looking for a quality Swiss watch will choose.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Victorinox Swiss Army brand.
Manufacturer information: Victorinox AG, Schmiedgasse 57, 6438 Ibach-Schwyz, Switzerland / internet.support@victorinox.com
Model lines: AirBoss - Alliance - FieldForce - I.N.O.X - Maverick GS - Jurney 1884
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: