The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
95 g
Waterproof
100 m
The Victorinox 241928 is part of the FieldForce Classic Chrono series. Its clear design makes it ideal for social or sporting use, but it is also perfect for everyday wear. All this at an affordable price.
The Victorinox FieldForce Classic Chrono 241928 is powered by the Swiss Ronda 5030.D quartz movement, which features a date display and stopwatch. The hands feature a rich layer of SuperLuminova coating.
The watch case is made of stainless steel, the strap is leather. The crown is protected against unwanted manipulation by a protruding case. On the lunette there is a tachymeter. The elegantly designed dial is protected by a sapphire crystal with anti-reflective coating, which is highly resistant to scratches. The watch is reliably waterproof during swimming and diving to a depth of approx. 10-30 metres (water resistance 100 m).
The watch is guaranteed for 5 years.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Victorinox |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 95 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Ronda 5030.D |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/1 sec. |
| Case size | 42 mm |
| Case height | 11 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
| Strap Width | 21 mm |
| Strap color | Brown |
| Date | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Tachymeter ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Stopwatch, Tachymeter |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
SuperLuminova hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Victorinox Swiss Army is famous for its Swiss army knives. Today, however, it is also known as a watch manufacturer. Among the offered models we can find sports, social, aviation and diving watches. In short, everyone who is looking for a quality Swiss watch will choose.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Victorinox Swiss Army brand.
Manufacturer information: Victorinox AG, Schmiedgasse 57, 6438 Ibach-Schwyz, Switzerland / internet.support@victorinox.com
Model lines: AirBoss - Alliance - FieldForce - I.N.O.X - Maverick GS - Jurney 1884
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: