The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
197 g
Waterproof
100 m
The Victorinox AirBoss Mechanical Chronograph 241620 combines the perfection of handcrafted watchmaking with modern functions. This social watch is powered not by a battery, but by an automatic movement that responds to the movement of the hand.
The case and strap are made of high-quality Swiss steel. To keep your watch looking like new for a long time and to withstand any falls and sharp edges, it has been given a sapphire glass. It is also coated with anti-reflective treatment for better readability even in the harsh sunlight. However, they are not left behind in terms of functionality either - luminescence, traces, date display, waterproofing and transparent dial through which you can observe the beauty, smoothness of operation and perfection of the ETA Valjoux 7750.
This model is a very good choice for lovers of all-body watches and Swiss quality.
We offer a 5 year warranty on this watch.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Victorinox |
| Gender | Male |
| Style | Pilot, Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 197 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | ETA Valjoux 7750 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 s / day |
Power Reserve ![]() |
46 hours |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/1 sec. |
| Case size | 42 mm |
| Case height | 15 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Transparent Case ![]() |
Yes |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Silver |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
No |
Stopwatch ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Stopwatch |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Victorinox Swiss Army is famous for its Swiss army knives. Today, however, it is also known as a watch manufacturer. Among the offered models we can find sports, social, aviation and diving watches. In short, everyone who is looking for a quality Swiss watch will choose.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Victorinox Swiss Army brand.
Manufacturer information: Victorinox AG, Schmiedgasse 57, 6438 Ibach-Schwyz, Switzerland / internet.support@victorinox.com
Model lines: AirBoss - Alliance - FieldForce - I.N.O.X - Maverick GS - Jurney 1884
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: