The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
34 g
Waterproof
50 m
The Swiss Tissot Stylist T159.909.16.043.00 watch is distinguished by its elegant and precise design. It impresses especially with its square case shape and delicate hands. The elegance of the model is also underlined by the Roman numerals on the dial.
The Tissot Stylist T1599091604300 watch has a case made of stainless steel, which is complemented by a dark blue leather strap. Inside it, the Swiss ETA F03.105 battery-powered movement ticks reliably.
The blue dial, which turns to black towards the edges, is protected by a sapphire crystal that is maximally scratch-resistant. The water resistance of this model is 50 m (5ATM), it can handle only basic contact with water such as hand washing or a quick shower.
The strap length is 120 + 75 mm.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Tissot |
| Gender | Male, Female, Unisex |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 34 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | ETA F03.105 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
| Case size | 32 x 32 mm |
Lug-to-lug: ![]() |
39 mm |
| Case height | 7 mm |
| Case shape | Square |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Černá a modrá |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap Width | 18 mm |
| Strap color | Dark Blue |
Quick release system ![]() |
yes |
| Date | No |
| Functions | No date |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
No |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Tissot is a brand with a tradition dating back to 1853 and is currently the largest Swiss watch manufacturer. The brand was founded by Charles-Félicien Tissot in the town of Le Locle in the foothills of the Jury and the "plus" in the brand's logo symbolizes the Swiss quality and reliability for which Tissot watches are world-famous.
Mr. Tissot's goal was to make great watches at a great price while being a "traditional innovator." Milestones include Tissot Antimagnétique (1930) - the first antimagnetic watch, Tissot Idea (1971) - the first plastic mechanical watch or Tissot T-Touch Expert Solar (2014) - the first solar-powered touch watch.
Tissot is the official partner of the Tour de France, Moto GP, hockey or basketball races and offers collections related to these sports.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Tissot brand.
Manufacturer information: Tissot SA, Chemin des tourelles 17, 2400 Le Locle, Switzerland / info@tissot.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: