| Movement | Automatic |
| Case material | Steel |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Weight | 135 g |
| Waterproof | 100 m |
See more products brands
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
135 g
Waterproof
100 m
The Tissot Gentleman Automatic 38mm T165.807.11.091.00 is a T-Classic Gentleman watch. This model series is popular for its versatile design, usable for every occasion, combined with a very affordable price. The size of the case is a pleasant 38 mm, so the watch fits even on smaller men's wrists.
The Tissot T1658071109100 model is powered by a Swiss mechanical movement with automatic winding ETA Powermatic 80.111, which has 23 stone settings and has a power reserve of up to 80 hours. The machine operates at a frequency of 3 Hz (21,600 semi-frequencies per hour). The flywheel of this movement is made of Nivachron alloy, which is more resistant to magnetic fields and temperature changes and results in better watch accuracy. The movement also has a date function, which can be found at the 3 o'clock position. Other useful functions are hacking (stopping the second hand when setting the time) and the possibility of manual winding.
The case of the watch is made of stainless steel. The green dial is protected by a sapphire crystal with an anti-reflective coating, which is highly scratch resistant. The anti-reflective coating makes it easier to read the time in direct sunlight, and in low-light conditions the luminescent coating on the hands and indexes.
The stainless steel bracelet, which is equipped with an easy quick-release system (quick release), offers maximum versatility and underlines the elegant look of the watch. With a water resistance of up to 100 metres (10 ATM), there is no need to remove the watch from the wrist during showers or surface swimming.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Tissot |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 135 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | ETA Powermatic 80.111 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 s / day |
Power Reserve ![]() |
80 hours |
| Case size | 38 mm |
| Case height | 11,5 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Green |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
Butterfly Clasp |
| Strap Width | 18 mm |
| Strap color | Silver |
Quick release system ![]() |
yes |
| Date | Yes |
| Functions | Date, Transparent back case |
Luminescence ![]() |
SuperLuminova hands, points |
| Other functions | Nivachron |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Men's automatic watches Men's dress watches Men's steel watches Men's Swiss watch Men's silver watches Men's watches with date Men's watches novelties Men's watches over 400 EUR T-Classic Men's mechanical watches Men's watches with steel bracelet Men’s Watches Tissot Men's watches with sapphire crystal Men's green watches Gentleman Gentleman Tissot
Tissot is a brand with a tradition dating back to 1853 and is currently the largest Swiss watch manufacturer. The brand was founded by Charles-Félicien Tissot in the town of Le Locle in the foothills of the Jury and the "plus" in the brand's logo symbolizes the Swiss quality and reliability for which Tissot watches are world-famous.
Mr. Tissot's goal was to make great watches at a great price while being a "traditional innovator." Milestones include Tissot Antimagnétique (1930) - the first antimagnetic watch, Tissot Idea (1971) - the first plastic mechanical watch or Tissot T-Touch Expert Solar (2014) - the first solar-powered touch watch.
Tissot is the official partner of the Tour de France, Moto GP, hockey or basketball races and offers collections related to these sports.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Tissot brand.
Manufacturer information: Tissot SA, Chemin des tourelles 17, 2400 Le Locle, Switzerland / info@tissot.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
1 → We check, clean and set
We will check the functionality, set time, date and clean the watch carefully.
2 → We will carefully pack the watch
So that the watch does not have a chance to be damaged. We use special vacuum pads.
3 → We insure the watch against damage from the carrier
To be sure, we will insure the watch against breakage, so there is nothing to fear.
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: