The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Acrylic
Weight
Waterproof
50 m
The Timex Q GMT TW2V38000UK men's watch with GMT function is an improved successor to the first Q model from 1970, offering a clean and perfectly clear design full of sporty features.
The 38mm diameter steel case with a polished and brushed finish houses a black dial, which serves as a backdrop for the distinctive solid hands and indices - both of which are luminescent for even better legibility. The model features a tastefully incorporated date window, located at the traditional 3 o'clock position. All protected by an acrylic glass.
The battery-powered quartz watch has a water resistance of 50 m ( 5 ATM), so it can handle basic contact with water during hand washing, rain or showering. The model is equipped with an 18 mm wide steel bracelet.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | TIMEX |
| Gender | Male |
| Style | Sports, Casual |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Quartz |
| Case size | 38 mm |
| Case height | 12,5 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Acrylic |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
Adjustable Buckle |
| Strap Width | 18 mm |
| Strap color | Silver |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
Dual time ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Dual time / GMT |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Timex is an American brand of affordable watches that was founded in 1854 in Waterbury, Connecticut, where it is still based today. The manufacturer currently focuses on the production of a wide range of different types of watches, from the purely sporty digital Ironman (for example, this model from the 90s is legendary) to the formal mechanical Marlin or the very popular and extremely well-designed retro series Q Reissue, which is based on everyday watches from the 70s to 90s.
Over the decades, watches from this manufacturer have rightly earned a reputation for excellent price-performance ratio, which is of course very welcome for "normal" daily wear. A synonym for Timex is their slogan 'It takes a licking and keeps on ticking', which the company started using in the 1950s.
Nowadays, Timex is notorious for numerous collaborations with well-known and lesser-known brands and personalities, which often result in unique and highly collectible pieces. The first significant collaboration of this kind saw the light of day in 1930, when Timex released a series of watches inspired by Mickey Mouse together with the Disney company - which actually saved them from financial collapse at the time.
Manufacturer information: Timex.com, Inc., 6 Armstrong Road, Shelton, CT 06484, USA / 1-203-346-5000
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: