The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Mineral
Weight
Waterproof
50 m
The original playful Timex TW2V47400UK model from the Legacy collection is a tribute to the iconic character Snoopy. Its clean and unique design will delight not only Snoopy fans, but also all carefree souls.
The watch has a steel case with a diameter of 36 mm, which houses a light pink dial. The distinctive feature of the watch is the faithful depiction of the Snoopy character, which gives the watch a playful and unique character. The watch also features a date window and square luminescent hands. Everything is protected by a mineral glass.
The battery-powered quartz watch has a water resistance of 50 m ( 5 ATM), which makes it able to handle basic contact with water during hand washing or rain. The model is equipped with a steel bracelet with a width of 18 mm.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | TIMEX |
| Gender | Female |
| Style | Casual |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Quartz |
| Case size | 36 mm |
| Case height | 10 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | Pink |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
flip-up |
| Strap Width | 18 mm |
| Strap color | Silver |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
| Functions | Date |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
Hands |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Timex is an American brand of affordable watches that was founded in 1854 in Waterbury, Connecticut, where it is still based today. The manufacturer currently focuses on the production of a wide range of different types of watches, from the purely sporty digital Ironman (for example, this model from the 90s is legendary) to the formal mechanical Marlin or the very popular and extremely well-designed retro series Q Reissue, which is based on everyday watches from the 70s to 90s.
Over the decades, watches from this manufacturer have rightly earned a reputation for excellent price-performance ratio, which is of course very welcome for "normal" daily wear. A synonym for Timex is their slogan 'It takes a licking and keeps on ticking', which the company started using in the 1950s.
Nowadays, Timex is notorious for numerous collaborations with well-known and lesser-known brands and personalities, which often result in unique and highly collectible pieces. The first significant collaboration of this kind saw the light of day in 1930, when Timex released a series of watches inspired by Mickey Mouse together with the Disney company - which actually saved them from financial collapse at the time.
Manufacturer information: Timex.com, Inc., 6 Armstrong Road, Shelton, CT 06484, USA / 1-203-346-5000
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: