| Movement | Quartz |
| Case material | Steel |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Weight | |
| Waterproof | 200 m |
See more products brands
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
Waterproof
200 m
Elegance in the depths and a worldwide overview of time
The Timex Deepwater Reef 200 GMT represents the pinnacle of Timex's current diving collection. This watch is not just a tool for timekeeping, but a tribute to an adventure that knows no boundaries. The design draws inspiration from the classic "tool watch" models of the second half of the 20th century, but adds the modern technology and precision craftsmanship demanded by today's discerning user.
Key features:
GMT Complication: Ideal companion for travelers. With a fourth hand and rotating lunette, you can keep track of time in two time zones simultaneously.
Durability and certification.
Unique design: The combination of brushed and polished steel with a distinctive dial ensures that the watch looks great with both a wetsuit and a leisure jacket.
The model features a Swiss Ronda 515.24H quartz movement with GMT function. Unlike mechanical watches, this movement offers high shock resistance and minimal maintenance.
The watch features a screw-down crown and a screw-down escapement, a key element for ensuring the claimed water resistance of 200 meters.
The high-scratch-resistantsapphire crystal ensures your watch will look like new even after years of use in rugged terrain.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | TIMEX |
| Gender | Male, Female, Unisex |
| Style | Dive, Sports, Universal |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Ronda 515.24H GMT |
| Movement accuracy in seconds | -10/+20 sec. / month |
| Case size | 40 mm |
| Case height | 13 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
Deployant Clasp |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Silver |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
| Functions | Date, Dual time / GMT |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
Hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Ladies Steel Watches Men's steel watches Ladies sports watch Men's Quartz watches Men's silver watches Men's sports watches Men's watches with date Women's Quartz watches Women's silver watches Men's black watches Men's watches under 400 EUR Women's watches under 400 EUR Men's watches novelties Women's watches novelties Women's watches with GMT (second time zone) Ladies dive watch Men's dive Watches Men's watches with GMT (second time zone) Men's universal watches Women's watches with date Men's watches with steel bracelet Women's watches with steel bracelet Men's watches with sapphire crystal Women's watches with sapphire crystal Women's universal watches Women´s watches TIMEX Men's Watches TIMEX TIMEX
Timex is an American brand of affordable watches that was founded in 1854 in Waterbury, Connecticut, where it is still based today. The manufacturer currently focuses on the production of a wide range of different types of watches, from the purely sporty digital Ironman (for example, this model from the 90s is legendary) to the formal mechanical Marlin or the very popular and extremely well-designed retro series Q Reissue, which is based on everyday watches from the 70s to 90s.
Over the decades, watches from this manufacturer have rightly earned a reputation for excellent price-performance ratio, which is of course very welcome for "normal" daily wear. A synonym for Timex is their slogan 'It takes a licking and keeps on ticking', which the company started using in the 1950s.
Nowadays, Timex is notorious for numerous collaborations with well-known and lesser-known brands and personalities, which often result in unique and highly collectible pieces. The first significant collaboration of this kind saw the light of day in 1930, when Timex released a series of watches inspired by Mickey Mouse together with the Disney company - which actually saved them from financial collapse at the time.
Manufacturer information: Timex.com, Inc., 6 Armstrong Road, Shelton, CT 06484, USA / 1-203-346-5000
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
1 → We check, clean and set
We will check the functionality, set time, date and clean the watch carefully.
2 → We will carefully pack the watch
So that the watch does not have a chance to be damaged. We use special vacuum pads.
3 → We insure the watch against damage from the carrier
To be sure, we will insure the watch against breakage, so there is nothing to fear.
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: