The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Precious metal
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
Waterproof
50 m
The Swiss Oris Big Crown Calibre 401 Wings of Hope Gold Limited Edition 01 401 7782 6081-Set impresses with its attractive retro pilot style and excellent workmanship. This model will serve you excellently not only in the clouds, but also in everyday wear. This model was produced in a limited edition of only 100 pieces for the whole world. This limited edition is donated to the humanitarian organization Wings of Hope.
The case of the Oris Big Crown Calibre 401 Wings of Hope Gold Limited Edition 0140177826081-Set is made of 18K rose gold and is completed with a leather strap. The strap was made by Cervo Volante, a company that processes deerskin from Swiss deer population control programs. This way, they use deer skin that would otherwise be wasted and burned. Inside the case, the Oris Calibre 401 Swiss mechanical movement with automatic winding works reliably, which was developed and manufactured by Oris - so it is an in-house manufacture movement. This beautifully decorated movement has 24 stone settings, runs at a frequency of 28,800 semi-frequencies per hour (4 Hz) and can be observed thanks to its transparent sapphire crystal dial. The Oris Calibre 403's greatest strength is its high power reserve of 120 hours, or 5 days. This is achieved thanks to the two feather-tips with extended lips. At the same time, high accuracy is ensured, namely -3/+5 seconds per day, which are better than certified chronometers. This movement also incorporates 30 new antimagnetic parts, resulting in greater resistance to magnetic fields and compliance with ISO 764. This movement also has a recommended maintenance interval of 10 years (the manufacturer also provides a 10-year warranty when registered on "MyOris"), setting a new standard for the maintenance interval of mechanical movements by the Oris brand. It is also worth mentioning the new rotor attachment system of the automatic winding, which ensures a simpler and at the same time more reliable operation. The Calibre 401 version differs from its base (Oris Calibre 400) with an off-centre seconds hand.
The perfectly clear dial, rendered in retro pilot style, is protected by an arched sapphire crystal that is maximally scratch-resistant. An internal anti-reflective coating ensures legibility in bright light. In the dark and in low light conditions, the Superluminova luminescence on the hands and indices is at your service. The water resistance of this watch is 50 m ( 5 ATM), so it can also handle contact with water, such as a shower or rain.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Oris |
| Gender | Male |
| Style | Pilot, Sports, Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Oris Calibre 401 |
| Movement accuracy in seconds | -3/+5 sec. / day |
Power Reserve ![]() |
5 days (120 hours) |
| Case size | 38 mm |
Lug-to-lug: ![]() |
45 mm |
| Case height | 12 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | 18 carat gold |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | White |
Transparent Case ![]() |
Yes |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Deerskin Cervo Volante |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap Width | 19 mm |
| Strap color | Brown |
Quick release system ![]() |
yes |
| Date | No |
| Functions | Transparent back case, No date |
| Battery | No |
Screw-on Crown ![]() |
Ne |
Luminescence ![]() |
SuperLuminova hands and indexes |
| Other functions | Off-center seconds hand |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Oris brand was founded in 1904 by Paul Cattin and Georges Christian in the Swiss town of Hölstein, where he is based today. The brand gradually grew to one of the largest employers in the region and in 1925 introduced its first wristwatch. Other company expansions and milestones followed, such as the automatic watch in 1952 or the first chronometer in 1967. In the 1970s, the company survived the so-called "Quartz crisis" and since the 1980s has been fully dedicated to producing quality mechanical watches is a chronograph, or lunar phase. All this at the most competitive prices, which will allow the widest possible group of watch fans to own a high-quality mechanical watch.
The Oris brand still adheres to this philosophy, and the highest quality of exclusively mechanical machines can be found in all major lines - Culture, Aviation, Diving and Motorsport. A demonstration of the brand's sophistication is also several of its own in-house machines, the development of which is still ongoing.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Oris brand.
Manufacturer information: Oris SA, Ribigasse 1, 4434 Hölstein, Switzerland / info@oris.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: