The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
Waterproof
50 m
The Swiss Oris Artelier Small Second Date 01 623 7582 4071-07 8 21 73 watch stands out for its excellent workmanship and understated design. This elegant model is perfect not only for social events but also for everyday wear.
The case of the Oris Artelier Small Second Date 0162375824071-0782173 is made of stainless steel, as is its bracelet. Inside the case, the Oris 623 Swiss mechanical movement (based on the ETA 2895-2) with automatic winding works reliably. This movement has 27 stone fits inside and operates at a frequency of 28,800 semi-frequencies per hour (4 Hz). Its operation can be observed thanks to the transparent mineral glass dial. A handy date indicator is located at the 6 position, along with an off-centre seconds hand.
The elegant yet clear dial is protected by an arched sapphire crystal that is maximally scratch-resistant. An internal anti-reflective coating ensures legibility in sharp light. The water resistance of this watch is 30 m ( 3 ATM), which means basic water resistance - for example, when it rains or when washing your hands.
Reviews and tests:
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Oris |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Oris 623 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 s / day |
Power Reserve ![]() |
38 hours |
| Case size | 40 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | White |
Transparent Case ![]() |
Yes |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
Butterfly Clasp |
| Strap Width | 21 mm |
| Strap color | Silver |
Quick release system ![]() |
no |
| Date | Yes |
| Functions | Date, Transparent back case |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
SuperLuminova hands |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Oris brand was founded in 1904 by Paul Cattin and Georges Christian in the Swiss town of Hölstein, where he is based today. The brand gradually grew to one of the largest employers in the region and in 1925 introduced its first wristwatch. Other company expansions and milestones followed, such as the automatic watch in 1952 or the first chronometer in 1967. In the 1970s, the company survived the so-called "Quartz crisis" and since the 1980s has been fully dedicated to producing quality mechanical watches is a chronograph, or lunar phase. All this at the most competitive prices, which will allow the widest possible group of watch fans to own a high-quality mechanical watch.
The Oris brand still adheres to this philosophy, and the highest quality of exclusively mechanical machines can be found in all major lines - Culture, Aviation, Diving and Motorsport. A demonstration of the brand's sophistication is also several of its own in-house machines, the development of which is still ongoing.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Oris brand.
Manufacturer information: Oris SA, Ribigasse 1, 4434 Hölstein, Switzerland / info@oris.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: