The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Mineral
Weight
80 g
Waterproof
30 m
PRE-OWNED PIECE - approximately two months worn watch. Visible hairlines on the case back and strap buckle.
The Orient FAC00004B watch is known as the Orient Bambino, it belongs to the Orient Classic line and its elegant appearance is designed primarily for company, but is also suitable for everyday wear.
The Orient AC00004B is made of stainless steel and inside it, we find a mechanical movement Orient F6724. It operates at a frequency of 21,600 semi-rhythms per hour and is equipped with an automatic winding. This movement also features a date display at the traditional 3 o'clock position and a stopping of the seconds hand when the watch is set (called hacking).
The simple, superbly clear dial is protected by a mineral crystal. The water resistance of this model is 30m, which guarantees durability in, for example, hand washing or rain. The elegance of the watch is enhanced by the included leather strap. Thanks to the case diameter of 40.5 mm, it fits perfectly on the wrist of any man looking for a social mechanical watch.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Orient |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 30 m |
| Weight | 80 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Orient F6724 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 s / day |
Power Reserve ![]() |
40 hours |
| Case size | 40,5 mm |
| Case height | 11,8 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
| Strap Width | 21 mm |
| Strap color | Black |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
No |
| Functions | Date |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
No |
| Other functions | 22 jewels, 21600 vibrations/hour |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Japanese Orient watch is known for several iconic models (for example, Orient Bambino, Orient Mako, Orient Calendar). Diving watches in particular are of great interest. Orient began producing watches in 1950 and is known for its philosophy that it is not necessary to invest a lot of money in marketing, but rather to reduce the affordable price and increase quality. Thanks to this, the Orient watch reaches an imaginary top in its price range.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Orient brand.
Manufacturer information: Seiko Epson Corporation, JR Shinjuku Miraina Tower, 4-1-6 Shinjuku, Tokyo, Japan / info@orient-w.co.jp
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: