| Movement | Automatic |
| Case material | Steel |
| Crystal material | Mineral |
| Weight | 53 g |
| Waterproof | 30 m |
See more products brands
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Mineral
Weight
53 g
Waterproof
30 m
The Orient Bambino RA-BB0003Y from the Classic series extends the iconic design of the Bambino collection and represents a return to the very essence of timekeeping. The new generation comes with a three-hand dial without a date display - a first for this series. The absence of a date window underlines the purity of the design and enhances the classic, timeless aesthetic of the entire collection.
The model retains the look typical of the Bambino collection, with its characteristic features being the simple lines of the case, the domed mineral crystal and the gently curved dial. The clear dial is complemented by applied indices at the hour positions and elegant blue duaphine hands that underline the overall harmony of the design. The use of Roman numerals gives the watch a pleasant vintage touch.
The Orient RA-BB0003Y30B is powered by an Orient F6524 self-winding mechanical movement with a power reserve of approximately 40 hours. Of course, the movement offers the option of manual winding as well as hacking - i.e. stopping the seconds hand when adjusting the time. Moreover, thanks to the open caseback, the movement can be observed operating at a frequency of 21,600 semi-frequencies per hour.
The 38.4 mm steel case feels very balanced and comfortable on most wrists, making the model suitable for smaller wrists of both men and women. The case is complemented by a brown leather strap with a crocodile pattern, finished with a thorn buckle. You will appreciate the quick release system on the strap, allowing for easy replacement without the use of tools. This makes it easy to adapt the watch to your mood or outfit.
Water resistance is a sufficient 30 m for normal use, so the watch can withstand accidental contact with water during hand washing and rain.
The Orient Bambino RA-BB0003Y is an ideal choice for those looking for a classic mechanical watch with more compact dimensions. The combination of the ivory dial and contrasting blue hands gives the traditional design a clean and elegant look.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Orient |
| Gender | Male, Female, Unisex |
| Style | Casual |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 30 m |
| Weight | 53 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Orient F6524 |
| Movement accuracy in seconds | -15/ +25 sec. / day |
Power Reserve ![]() |
40 hours |
| Case size | 38,4 mm |
Lug-to-lug: ![]() |
44 mm |
| Case height | 12,5 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | Ivory |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Brown |
Quick release system ![]() |
yes |
| Date | No |
| Functions | Transparent back case, No date |
| Other functions | 22 jewels, 21600 vibrations/hour |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Ladies dress watch Ladies Steel Watches Men's automatic watches Men's dress watches Men's gold watches Men's steel watches Women's automatic watches Classic Classic Classic Ladies Japan Watches Men's Japanese watch Men's silver watches Women's silver watches Bambino Bambino Men's watches under 400 EUR Women's watches under 400 EUR Men's watches novelties Men's white watches Women's watches novelties Men's mechanical watches Unisex Watches Women's mechanical watches Men's brown watches Women's brown watches Men's watches with leather strap Women's watches with leather strap Men's watch with mineral glass Women's watch with mineral glass Orient Orient Men’s Watches Orient
The Japanese Orient watch is known for several iconic models (for example, Orient Bambino, Orient Mako, Orient Calendar). Diving watches in particular are of great interest. Orient began producing watches in 1950 and is known for its philosophy that it is not necessary to invest a lot of money in marketing, but rather to reduce the affordable price and increase quality. Thanks to this, the Orient watch reaches an imaginary top in its price range.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Orient brand.
Manufacturer information: Seiko Epson Corporation, JR Shinjuku Miraina Tower, 4-1-6 Shinjuku, Tokyo, Japan / info@orient-w.co.jp
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
1 → We check, clean and set
We will check the functionality, set time, date and clean the watch carefully.
2 → We will carefully pack the watch
So that the watch does not have a chance to be damaged. We use special vacuum pads.
3 → We insure the watch against damage from the carrier
To be sure, we will insure the watch against breakage, so there is nothing to fear.
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: