The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Mineral
Weight
38 g
Waterproof
30 m
Unisex watch with a unique design based on the watches of Swiss railways. The Mondaine Classic A660.30360.16SBM watch from the Classic series is suitable for everyday wear and for company. Looking for a simple and uncluttered style? Mondaine is the right choice.
The case of the Mondaine A660.30360.16SBM is made of stainless steel with a PVD finish in yellow gold, and it stays on the hand thanks to a braided steel bracelet also with a PVD finish.
The very clear white dial is protected by a hardened mineral glass. The unmistakable symbol for the Mondaine brand is the red seconds hand.
Thewater resistance of the model is 30 m, which is sufficient for safe hand washing or light rain.
With a case diameter of 40 mm, it is classified as a medium-sized watch.
Mondaine has a long watchmaking tradition and the watch is synonymous with Swiss quality.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Mondaine |
| Gender | Male, Female, Unisex |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 30 m |
| Weight | 38 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Ronda 763E |
| Movement accuracy in seconds | -10/+20 sec. / month |
| Case size | 40 mm |
| Case height | 7,5 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Steel with PVD treatment |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | White |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | Stainless steel with PVD treatment |
Buckle ![]() |
Snap-on |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Gold |
Quick release system ![]() |
yes |
| Date | No |
| Functions | No date |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
No |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Swiss brand Mondaine was founded in 1951 by Erwin Bernheim and is now managed by his sons Ronnie and André Bernheim. The production of these watches takes place in the Mondaine factory in Biberist, Switzerland. The models are characterized by a clean, simple and easy-to-read style. The watches are made of high-quality materials under the supervision of the best Swiss watchmakers. Mondaine Watch designed a collection of iconic station clocks that have adorned all Swiss train stations for over 60 years.
Helveti.cz is an authorized dealer and specialist of the Mondaine brand.
Manufacturer information: Mondaine Watch Ltd., Etzelstrasse 27, 8808 Pfäffikon SZ, Switzerland / info@mondaine.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: