The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
170 g
Waterproof
200 m
The BEAR GRYLLS SURVIVAL 3760 SERIES XB.3762 men's watch from the BEAR GRYLLS SURVIVAL collection, created through a collaboration between Luminox and the world's most renowned figure in the art of wilderness survival and outdoor adventure, Bear Grylls. With this in mind, you can count on high waterproofness and durable craftsmanship...
The case of the Luminox XB.3762 is made of steel, which provides the necessary durability. The watch weighs 170 grams. Due to the water resistance to 200 meters, the watch can be used for deep-sea diving. Thanks to the GMT function - displaying the second world time, it will be a suitable choice for regular travelers. On the lunette you will find a time zone display. Practical use is provided by the date display, located at the fourth position. The greatest advantage of the watch is, of course, the tritium luminescence, which ensures readability in the dark, without any luminescence, for up to 25 years. It is a very good choice in comparison of price and "performance" of the watch!
The watch is covered by a hardened mineral glass. The dial also features the Bear Grylls logo and "Never Give Up". Also special is the two-tone caseback, which bears the signature of Bear Grylls and the slogan "Never Give Up" in bright orange. The biggest advantage of the watch, however, is the tritium luminescence, which ensures readability in the dark, without any illumination, for up to 25 years.
The Luminox motto, "Every Second Counts", blends flawlessly with Bear Grylls' mantra, "Never Give Up". Bear Grylls can no longer imagine any adventure without a Luminox watch on his wrist.
Reviews, tests:
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Luminox |
| Gender | Male |
| Style | Dive, Outdoor |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 170 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Ronda |
| Case size | 45 mm |
| Case height | 13 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap Width | 24 mm |
| Strap color | Gray |
| Date | Yes |
Dual time ![]() |
Yes |
Rotating bezel ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Swivel bezel, Screw-on crown, Trigalight |
| Battery | Yes |
Screw-on Crown ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
Trigalight – green, orange |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The name Luminox was created by combining the words Lumi (Latin for light) and Nox (Latin for night). The brand was founded in 1989 and offers a watch with a unique LLT technology (self-powered lighting - tritium tubes), thanks to which you can see the Luminox watch in all conditions. The luminescence lifespan is up to 25 years and is identical to the Traser trigalight. The "Swiss made" label guarantees quality.
The Luminox watch became known for its cooperation with the Navy SEAL, when it supplied the US Navy with a specially developed watch for night missions. This was followed by orders from the US Air Force (Nighthawk Fighter Jet), elite forces and Lockheed Martin. Today, Luminox is synonymous with reliable, durable watches equipped with cutting-edge technologies.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Luminox brand.
Manufacturer information: Mondaine Watch Ltd., Etzelstrasse 27, 8808 Pfäffikon/SZ, Switzerland / webshop-uk@luminox.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: