The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
Waterproof
50 m
The transparent case back of the Viewmatic presents the perfect opportunity to see contemporary watchmaking and quality craftsmanship in harmony. Fortunately, the front of this watch is just as captivating as the back.
The Hamilton Jazzmaster Viewmatic Auto H42725551 men's watch is part of the Jazzmaster line and its elegant design makes it suitable for special occasion company, but at ease for everyday wear.
The case of the Hamilton H42725551 is made of stainless steel and stays on the hand thanks to the well-made brown leather strap with butterfly clasp. Inside the case, the Swiss-made H-10 mechanical movement (based on the ETA C07.611 built on the ETA 2824-2) with automatic winding works reliably. It operates at a frequency of 21,600 semi-frequencies per hour and features 25 jewels and, most importantly, an extended power reserve of 80 hours. The operation of the machine can be observed through a transparent dial.
The elegant yet clear light silver dial is protected by a sapphire crystal, which is extremely scratch-resistant. The anti-reflective coating guarantees excellent legibility even in the harsh sunlight.
The water resistance of this model is 50m (5 ATM), so it can handle basic contact with water, such as rain or a shower.
The original leather strap on this model is marked H6003271081.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Hamilton |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Automatic |
| Caliber | H-10 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 s / day |
Power Reserve ![]() |
80 hours |
| Case size | 44 mm |
| Case height | 11,6 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Silver |
Transparent Case ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Butterfly Clasp |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Brown |
| Date | Yes |
| Functions | Transparent back case |
Screw-on Crown ![]() |
Ne |
Luminescence ![]() |
Hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Hamilton brand was founded in Lancaster, Pennsylvania, originally to produce only pocket watches. Thanks to the accuracy of the Hamilton watch, the problem of frequent accidents in the early days of railroad transportation in the United States was solved. It was the superior quality and accuracy of the first Hamilton pocket watches, as well as the ability to innovate and act quickly while maintaining high standards, that first caught the attention of the US military as early as 1914. As an official supplier to the US armed forces during World War I, Hamilton equipped hundreds of soldiers with reliable watches. This led to a shift in production from pocket watches to more comfortable wristwatches, a change that has stuck.
Groundbreaking, practical and precise: Hamilton uses a unique combination of Swiss precision and American spirit to create distinctive, versatile watches for style-conscious lovers. Hamilton has a long history and has achieved numerous milestones, all of which have contributed to making Hamilton the strong and internationally recognized watch brand it is today.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Hamilton brand.
Manufacturer information: Hamilton International Ltd, Länggasse 85, Biel, Switzerland / info@hamiltonwatch.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: