The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Mineral
Weight
Waterproof
100 m
The Festina 20440/3 from the Chrono Sport series perfectly combines sporty and elegant looks. Thanks to this harmony, the watch can be used on virtually any occasion.
A sporty and elegant collection for the modern man. The Festina Chrono Sport 20440/3 impresses with its variability. The high-quality design in 316L stainless steel, with hardened mineral glass and a high-quality leather strap will not offend any man looking for quality at a good price.
In terms of functions, the watch offers a stopwatch (chronograph), date display and 24-hour sub-dial. A bonus is the tachymeter located on the lunette.
The Festina Chronograph 20440/3 is also often referred to as the Festina F20440/3.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Festina |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Movement | Quartz |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
| Case size | 44,5 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap Width | 25.00 / 21.00 mm |
| Strap color | Black |
| Date | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Tachymeter ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Stopwatch, Tachymeter |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
Hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The roots of the Festina brand go back to Switzerland in 1902, where the brand originated. Subsequently, it came under Spanish rule through several owners. However, part of the production is still assembled in Switzerland and thus bears the Swiss made designation.
With more than a century of tradition, Festina has become a very popular manufacturer of watches whose design follows current fashion trends. It is especially popular in the Czech Republic.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Festina brand.
Manufacturer information: Festina Candino Watch AG, Bubenberg-Strasse 7, 2502 Biel, Switzerland / info@festina.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: